PROFIL DZIAŁALNOŚCI STS HOLDING (STH)

Grupa Kapitałowa STS Holding SA (STS, Grupa STS) jest największym w Polsce i jedynym na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie przedstawicielem branży gier hazardowych (zakładów bukmacherskich). Portfolio usług Grupy STS obejmuje zakłady sportowe, sporty wirtualne, kasyno internetowe, gry z krupierem na żywo oraz ofertę zakładów na wyniki wydarzeń w dziedzinie sportów elektronicznych (eSport). STS oferuje ponad 70 dyscyplin sportowych, co przekłada się na dostęp do ponad 300 tys. wydarzeń w ciągu roku, których wyniki obstawiane są w czasie rzeczywistym (live) oraz ponad 1,5 mln wydarzeń obstawianych przed ich rozpoczęciem (pre-metch). Przychody z zakładów stanowią 99,97% wszystkich przychodów ze sprzedaży.

Oferta STS dostępna jest za pośrednictwem strony internetowej, aplikacji mobilnej w wersji na system Android i iOS, a także w ogólnopolskiej sieci około 400 punktów stacjonarnych. Grupa koncentruje swoją działalność bukmacherską wyłącznie na rynku polskim, wygaszając aktywność w ramach licencji w Wielkiej Brytanii i Estonii. STS posiada status bukmachera pierwszego wyboru dla kibiców w Polsce (Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej STS Holding S.A. za 2022 rok). 16 stycznia 2023 roku zamknięta została możliwość rejestracji nowych kont na wskazanych rynkach zagranicznych.

Grupa jest właścicielem systemu bukmacherskiego Betsys (otoczenie IT), z którego korzysta. Stworzyła również własny system wpłat STSpay (szybkie przelewy 24/7). Wymienione rozwiązania skutecznie ograniczają koszty usług obcych. STS jako dostawca usług bukmacherskich, w tym Betsys i usług programistycznych działa również na rynku czeskim i na Malcie. Dodatkową usługą na platformach online jest STS TV, który umożliwia oglądanie w ciągu miesiąca blisko 5 tys. transmisji wydarzeń sportowych na żywo na stronie internetowej i w aplikacji mobilnej.

Ogólnospołeczna tendencja do migracji klientów z punktów stacjonarnych w kierunku platform internetowych obserwowana jest również w sektorze zakładów wzajemnych. W latach 2018 – 2021 udział zakładów online w Polsce wzrósł z 69,7% do 82%. Grupa STS swoją strategię rozwoju opiera przede wszystkim na penetracji rynku urządzeń mobilnych, na którym jest krajowym liderem, posiadając autorskie rozwiązania.

Struktura akcjonariatu Grupy Kapitałowej STS Holding SA. Opracowanie własne na podstawie danych rynkowych.

Szara strefa

Jednym z czynników, który negatywnie oddziałuje na legalny rynek zakładów bukmacherskich w Polsce, jest występowanie szarej strefy, czyli dostęp do podmiotów urządzających zakłady bukmacherskie lub inne gry hazardowe, które mają siedzibę w jurysdykcjach o niskim poziomie opodatkowania. Takie podmioty, których oferta dostępna jest za pośrednictwem Internetu, mogą oferować swoje usługi graczom po korzystniejszych kursach na zakłady wzajemne lub po niższych kosztach. Obrót nielicencjonowanej szarej strefy gier hazardowych online w 2021 roku wyniósł 27,7 mld PLN, w porównaniu do obrotu regulowanego rynku polskiego online na poziomie 26,6 mld PLN (źródło). Nielicencjonowany rynek online w 2016 roku odpowiadał za 76,5% obrotów na rynku gier hazardowych online, obserwowana jest więc tendencja spadkowa.

Szara strefa wywiera niekorzystną presję konkurencyjną na podmioty prowadzące legalną działalność, które muszą spełniać szereg rygorystycznych wymogów oraz posiadać stosowne pozwolenia. Ograniczenie działalności szarej strefy leży również w interesie regulatora rynku, czyli Ministerstwa Finansów. Szara strefa obniża wpływy z podatków od gier hazardowych do budżetu państwa. Przenosząc tą relację na boisko, Ministerstwo Finansów i legalni polscy bukmacherzy grają do tej samej bramki. Ustawa o Grach Hazardowych stanowi jedną z odpowiedzi na szarą strefą. Konieczne jest jednak skuteczniejsze egzekwowanie prawa i wypracowanie rozwiązań na poziomie Unii Europejskiej. Na konkurencyjności podatkowej zyskują przede wszystkim Belgia, Cypr, Holandia, Irlandia, Luksemburg i Malta. Jednym z rozwiązań, które zwiększy atrakcyjność oferty legalnych bukmacherów, jest zmniejszenie wysokości podatku od zakładów wzajemnych, którego Ministerstwo Finansów jak na razie nie planuje (źródło).

Interesuje Cię dalsza historia?

Niezbędne informacje o obecnym stanie, zagrożeniach, ale i szansach STS Holding poznasz z naszego komentarza zespołu dla użytkowników Premium. Jak wygląda raport finansowy? Czy spółką warto się zainteresować? Czy ma szanse na dalsze wzrosty? Jakie są główne zagrożenia i jak spółka sobie z nimi radzi?