Ostatni tydzień na rynkach finansowych stał pod znakiem inflacji. Niższe odczyty inflacji w krajach europejskich i samej strefie euro dały inwestorom nadzieję na mniejsze podwyżki stóp procentowych w przyszłości. Inflacja w Niemczech wyniosła w marcu 7,4% rok do roku (wartość oczekiwana 7,3%, poprzedni odczyt 8,7%), we Francji 5,6% (wartość oczekiwana 5,5%, poprzedni odczyt 6,3%), a w strefie euro 6,9% (wartość oczekiwana 7,1%, poprzedni odczyt 8,5%). Za oceanem dominował odczyt głównego indeksu PCE (bazowy indeks wydatków konsumenckich). Wartość wskaźnika PCE w USA, który traktować można jako alternatywę dla wskaźnika inflacji CPI, wyniosła w lutym 4,6% wobec oczekiwanej wartości 4,7% (poprzedni odczyt 4,7%). Najważniejsze europejskie i amerykańskie indeksy pozytywnie zareagowały na opublikowane dane, kończąc tydzień na wyraźnym plusie (DJI +3,41%, SP500 +3,70%, NASDAQ +3,61%, DAX40 +4,76%; CAC40 +4,38%, FTSE100 +3,06%).

W ostatnim tygodniu poznaliśmy również marcową wartość inflacji w Polsce, która w ujęciu rocznym spadła do poziomu 16,2% (poprzedni odczyt 18,2%). Podobnie jak w Niemczech i we Francji analitycy w swoich oczekiwaniach byli bardziej optymistyczni, oczekując odczytu na poziomie 15,9%. Rodzime indeksy tak jak ich starsi koledzy z Europy, mają za sobą wyraźnie wzrostowy tydzień (WIG +4,61%; WIG20 +5,29%; mWIG40 +3,18%; sWIG80 +3,33%).

271. tydzień Stref Popytu przyniósł 3 sygnały reakcji na strefę popytu Squabera. Parametry tylko jednego wygenerowanego sygnału pozwoliły na przeprowadzanie transakcji kupna akcji. Dwa pozostałe sygnały zostały odrzucone z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka. Akcje Boryszew SA (BRS) nie wykorzystały danej im szansy i na samym początku tygodnia opuściły portfel na ustalonym poziomie Stop loss, przynosząc stratę -2,33%. W nadchodzący tydzień wchodzimy, posiadając w portfelu akcje Kruk SA (KRU) i ENEA SA (ENA). Zysk na każdej z pozycji został zabezpieczony za pomocą wskaźnika ATR.

Poniedziałek 27.03.2023:

Sprzedaż akcji Boryszew SA (BRS). Zamkniecie pozycji na ustalonym poziomie Stop loss. Transakcja przyniosła stratę -2,33% po 4 dniach.

Brak transakcji na akcjach PKO BP SA (PKO) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Wtorek 28.03.2023:

Brak transakcji.

Środa 29.03.2023:

Brak transakcji na akcjach CD Projekt SA (CDR) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Kupno akcji ENEA SA (ENA).

Czwartek 30.03.2023:

Zabezpieczenie zysku na akcjach ENEA SA (ENA) za pomocą wskaźnika ATR.

Piątek 31.03.2023:

Zabezpieczenie zysku na akcjach Kruk SA (KRU) za pomocą wskaźnika ATR.

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 41 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w tym tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży