16 tydzień był kolejnym dość spokojnym tygodniem handlu. Wszystkie pozycje, które mieliśmy na koniec tygodnia 15 zostały zamknięte. LPP (LPP) osiągnął poziom docelowy. ING (ING) i Benefit (BFT) osiągnęły zmodyfikowany stop loss, czyli poziom stop loss, który był już ustawiony w zysku bo silnym ruchu wzrostowym. W portfelu pojawiły się 3 nowe spółki – Ciech (CIE), Lotos (LTS) i po raz kolejny Boryszew (BRS). Tydzień 16 byłby bardzo udany, gdyby nie końcówka piątkowej sesji na Lotosie, gdzie z +2% rynek zawrócił na -2%. Końcówka wczorajszej sesji nie była dobra dla całej giełdy, ale w przypadku Lotosu doszła jeszcze kwestia komunikatu o szacunkowych wynikach.

Absolutnie niezrozumiałe jest dla mnie publikowanie szacunkowych wyników za jakiś okres w losowym dniu, przy jednoczesnym podaniu wcześniej daty publikacji raportu kwartalnego na inny dzień. Po co to robić? Co się zmieni w tym okresie? Czy w ogóle ktoś sobie wyobraża, że za 6 dni Lotos opublikuje znacząco różne dane? Ok, będą one bardziej szczegółowe, ale na poziomie zaprezentowanych agregatów (zysk netto, sprzedaż, EBITDA) będą przecież takie same. Jeśli by tak nie było spółka straciłaby całe zaufanie. Dla 95% rynku ta informacja to w zasadzie pełny substytut całego sprawozdania. Taka sytuacja jest możliwa, kiedy zachodzą obawy co do zachowania poufności informacji zawartych w raporcie, a tymczasem takie komunikat stają się to rynkową praktyką.

Raport za 1 kwartał 2018 będzie opublikowany 27 kwietnia (to jest dość wcześnie jak na Polskie czy nawet światowe standardy, za co Lotosowi należy się szacunek). Czy jednak ktoś sobie wyobraża, że np. Apple, czyli jedna z największych spółek na świecie, która publikuje swój raport za 1 kwartał 2018 rok 1 maja, nagle w najbliższy poniedziałek wypuści w środku sesji komunikat o swoich wstępnych wynikach i poda informacje o liczbie sprzedanych urządzeń? Oczywiście, że nie. Dla nich data publikacji raportu to jest wydarzenie i tym samym jest to wydarzenia dla inwestorów. Rynek zdaje sobie sprawę, że w tym konkretnym dniu na rynek napłynie kluczowa dla spółki informacja. Inwestorzy mogą wtedy, w zależności od oczekiwań, świadomie ograniczyć ekspozycję na daną spółę albo ją zwiększyć. Właśnie po to spółki podają do publicznej wiadomości informację o tym kiedy będą publikować raporty.

Kontynuując temat raportów warte podkreślenia jest też to, że 4 miesiące na publikację raportu rocznego to jest naprawdę kpina z inwestorów w XXI wieku.  Może to jest zbyt duże uogólnienie, ale ze wszystkich spółek publicznych, czy nie, które znam, ten raport i tak jest przygotowywany na ostatnią chwilę i nie ma znaczenia, czy to będzie 1 miesiąc od zakończenia okresu sprawozdawczego, czy 4 miesiące. Po raz kolejny odwołam się do rynku amerykańskiego – raport za 4 kwartał 2017 np. Alphabet (spółka matka Google) prowadzący działalność operacyjną w zasadzie na całym świecie, osiągający kwartalne przychody na poziomie ponad 30 mld $, opublikował 1 lutego. Jak GPW ma się stać poważnym rynkiem finansowym jak dostęp do danych wygląda tutaj właśnie tak?

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów za 13 tydzień

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od 1 stycznia 2018

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Promocja! Otrzymuj takie alerty od razu kiedy się wydarzą

Portfel "Strefy Popytu" to realny przykład wykorzystania Squabera do zarządzania swoimi inwestycjami. Prezentuje on w jaki sposób możesz efektywnie, w usystematyzowany i prosty sposób, śledzić bardzo dużą liczbę spółek (w tym konkretnym przypadku aż 53 spółki), nie tracić na to niepotrzebnego czasu, trzymać wszystkie potrzebne informacje w jednym miejscu  i jednocześnie czerpać korzyści z naszych unikalnych rozwiązań.

A to tylko wierzchołek tego w jaki sposób możemy pomóc Ci w Twoich inwestycjach. Jeżeli jeszcze nie jesteś w strefie premium to przejdź do niej koniecznie już teraz.

Do końca poniedziałku 28 maja trwa specjalna promocja, w czasie której możesz odebrać pakiet bonusów o wartości kilkuset złotych. 

Pozostałe informacje o wydarzeniach w 16 tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży

Transakcje na wykresach i skład portfela

Inne wydarzenia w portfelu

18 kwietnia pojawił się sygnał na PKO (PKO) jednak nie spełnił kryteriów zysku do ryzyka większego od 1,5. Skłaniamy się też do uwzględnienia w tym współczynniku prowizji, które obecnie odpowiadają za około 0,5% wyniku na transakcji, co stanowi aż 7,2% całego średniego oczekiwanego zysku.

W portfelu znajduje się dość sporo gotówki. Jej wypłata znacząco poprawiłaby wynik za ten tydzień (o około 0,5 pkt %) jednak, wypłata nie została dokonana, ponieważ spodziewamy się kolejnych transakcji.

Squaber to kompleksowe rozwiązania dostosowane do Twoich potrzeb

Strefy popytu, o które oparty jest ten portfel to unikalne rozwiązanie dostępne TYLKO w Squaberze. Sami je opracowaliśmy i udostępniliśmy naszym Użytkownikom. Nie znajdziesz go w żadnym innym miejscu.

To tylko jedna z naszych funkcjonalności. Do Twojej dyspozycji oddajemy jeszcze np. autorskie podejście do Analizy Finansowej czy unikalne sygnały z Ciekawymi Spółkami. We wszystkich naszych działaniach cechuje nas dbałość o detale. Jesteśmy przekonani, że tylko podchodząc do inwestycji w uporządkowany i zorganizowany sposób można osiągać stabilne i powtarzalne wyniki, które nie są dziełem przypadku. Przypadkowo można zarobić 1 mln zł i przypadkowo można go równie szybko stracić.

Przejdź do Squabera Premium i korzystaj z naszych rozwiązań.

Do końca poniedziałku 28 maja trwa specjalna promocja, w czasie której możesz odebrać pakiet bonusów o wartości kilkuset złotych.