16 tydzień był kolejnym dość spokojnym tygodniem handlu. Wszystkie pozycje, które mieliśmy na koniec tygodnia 15 zostały zamknięte. LPP (LPP) osiągnął poziom docelowy. ING (ING) i Benefit (BFT) osiągnęły zmodyfikowany stop loss, czyli poziom stop loss, który był już ustawiony w zysku bo silnym ruchu wzrostowym. W portfelu pojawiły się 3 nowe spółki – Ciech (CIE), Lotos (LTS) i po raz kolejny Boryszew (BRS). Tydzień 16 byłby bardzo udany, gdyby nie końcówka piątkowej sesji na Lotosie, gdzie z +2% rynek zawrócił na -2%. Końcówka wczorajszej sesji nie była dobra dla całej giełdy, ale w przypadku Lotosu doszła jeszcze kwestia komunikatu o szacunkowych wynikach.

Absolutnie niezrozumiałe jest dla mnie publikowanie szacunkowych wyników za jakiś okres w losowym dniu, przy jednoczesnym podaniu wcześniej daty publikacji raportu kwartalnego na inny dzień. Po co to robić? Co się zmieni w tym okresie? Czy w ogóle ktoś sobie wyobraża, że za 6 dni Lotos opublikuje znacząco różne dane? Ok, będą one bardziej szczegółowe, ale na poziomie zaprezentowanych agregatów (zysk netto, sprzedaż, EBITDA) będą przecież takie same. Jeśli by tak nie było spółka straciłaby całe zaufanie. Dla 95% rynku ta informacja to w zasadzie pełny substytut całego sprawozdania. Taka sytuacja jest możliwa, kiedy zachodzą obawy co do zachowania poufności informacji zawartych w raporcie, a tymczasem takie komunikat stają się to rynkową praktyką.

Raport za 1 kwartał 2018 będzie opublikowany 27 kwietnia (to jest dość wcześnie jak na Polskie czy nawet światowe standardy, za co Lotosowi należy się szacunek). Czy jednak ktoś sobie wyobraża, że np. Apple, czyli jedna z największych spółek na świecie, która publikuje swój raport za 1 kwartał 2018 rok 1 maja, nagle w najbliższy poniedziałek wypuści w środku sesji komunikat o swoich wstępnych wynikach i poda informacje o liczbie sprzedanych urządzeń? Oczywiście, że nie. Dla nich data publikacji raportu to jest wydarzenie i tym samym jest to wydarzenia dla inwestorów. Rynek zdaje sobie sprawę, że w tym konkretnym dniu na rynek napłynie kluczowa dla spółki informacja. Inwestorzy mogą wtedy, w zależności od oczekiwań, świadomie ograniczyć ekspozycję na daną spółę albo ją zwiększyć. Właśnie po to spółki podają do publicznej wiadomości informację o tym kiedy będą publikować raporty.

Kontynuując temat raportów warte podkreślenia jest też to, że 4 miesiące na publikację raportu rocznego to jest naprawdę kpina z inwestorów w XXI wieku.  Może to jest zbyt duże uogólnienie, ale ze wszystkich spółek publicznych, czy nie, które znam, ten raport i tak jest przygotowywany na ostatnią chwilę i nie ma znaczenia, czy to będzie 1 miesiąc od zakończenia okresu sprawozdawczego, czy 4 miesiące. Po raz kolejny odwołam się do rynku amerykańskiego – raport za 4 kwartał 2017 np. Alphabet (spółka matka Google) prowadzący działalność operacyjną w zasadzie na całym świecie, osiągający kwartalne przychody na poziomie ponad 30 mld $, opublikował 1 lutego. Jak GPW ma się stać poważnym rynkiem finansowym jak dostęp do danych wygląda tutaj właśnie tak?

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów za 13 tydzień

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od 1 stycznia 2018

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w 16 tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży

Transakcje na wykresach i skład portfela

Inne wydarzenia w portfelu

18 kwietnia pojawił się sygnał na PKO (PKO) jednak nie spełnił kryteriów zysku do ryzyka większego od 1,5. Skłaniamy się też do uwzględnienia w tym współczynniku prowizji, które obecnie odpowiadają za około 0,5% wyniku na transakcji, co stanowi aż 7,2% całego średniego oczekiwanego zysku.

W portfelu znajduje się dość sporo gotówki. Jej wypłata znacząco poprawiłaby wynik za ten tydzień (o około 0,5 pkt %) jednak, wypłata nie została dokonana, ponieważ spodziewamy się kolejnych transakcji.

Squaber to kompleksowe rozwiązania dostosowane do Twoich potrzeb

Strefy popytu, o które oparty jest ten portfel to unikalne rozwiązanie dostępne TYLKO w Squaberze. Sami je opracowaliśmy i udostępniliśmy naszym Użytkownikom. Nie znajdziesz go w żadnym innym miejscu.

Dołącz do Strefy Premium o korzystaj z wszystkich funkcjonalności! Zapraszamy do testów.