W ostatnim tygodniu najważniejsze amerykańskie i europejskie indeksy nie kontynuowały ruchu spadkowego, który trwał od początku sierpnia. Niemniej jednak trudno doszukiwać się pozytywnego sentymentu w zachowaniu inwestorów. (DJI -0,48%; SP500 +0,79%; NASDAQ +2,27%, RUT -0,32%; DAX40 +0,37%; CAC40 +0,91%, FTSE100 +1,12%). Największy optymizm wciąż widać jedynie w amerykańskim sektorze technologicznym, między innymi za sprawą rekordowych wyników finansowych firmy Nvidia. Rozpoczęte w czwartek sympozjum bankierów centralnych w Jackson Hole, jak na razie niewiele zmieniło na rynkach finansowych.

Indeksy w Polsce odnotowały czwarty z rzędu tydzień spadków. Indeks największych polskich spółek ponownie walczył o utrzymanie psychologicznie ważnego poziomu 2000 punktów (WIG -0,56%; WIG20 -0,70%; mWIG40 -1,03%; sWIG80 -0,76%). Spadkom na indeksach towarzyszyło osłabienie polskiego złotego, który stracił na wartości zarówno w relacji do dolara amerykańskiego (USD/PLN +0,87%), jak i w stosunku do euro (EUR/PLN +0,18%).

292. tydzień Stref Popytu przyniósł zaledwie 1 sygnały reakcji na strefę popytu Squabera. W trakcie piątkowej sesji parametry sygnału na akcjach X-Trade Brokers SA (XTB) pozwoliły na przeprowadzenie transakcji kupna. Ruch wzrostowy na akcjach ORLEN SA (PKN), z którymi rozpoczynaliśmy tydzień pozwolił na zabezpieczenie zysku za pomocą wskaźnika ATR. Jednak w wyniku aktywacji strefy podaży Squabera akcje PKN zostały sprzedane przynoszą 3,13% zysku. W nadchodzący tydzień wchodzimy, posiadając w portfelu akcje X-Trade Brokers SA (XTB), na których pozycja prowadzona jest bez zmian.

Poniedziałek 21.08.2023:

Zabezpieczenie zysku na akcjach ORLEN SA (PKN) za pomocą wskaźnika ATR.

Wtorek 22.08.2023:

Sprzedaż akcji ORLEN SA (PKN). Zamknięcie pozycji w wyniku aktywacji strefy podaży Squabera. Transakcja przyniosła 3,13% zysku po 4 dniach.

Środa 23.08.2023:

Brak transakcji.

Czwartek 24.08.2023:

Brak transakcji.

Piątek 25.08.2023:

Kupno akcji X-Trade Brokers SA (XTB).

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 41 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w tym tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży