Początek roku 2024 okazał się rozczarowujący po tym, jak rynki akcji po obu stronach Atlantyku zakończyły 2023 rok wzrostami. Amerykańskie indeksy DJI oraz NASDAQ tuż przed Sylwestrem ustanowiły nowe rekordy, a rynki europejskie witały nowy rok blisko historycznych maksimów.

Po tak zaskakująco dobrym zakończeniu 2023 roku, nie może dziwić, że w pierwszych dniach 2024 roku rynki rozpoczęły korektę. Należy brać pod uwagę, że grudniowy wzrost był w dużej mierze wynikiem zwiększonych oczekiwań na wielokrotne obniżki stóp procentowych przez władze banków centralnych w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Korekta na rynkach akcyjnych

Pierwszy tydzień nowego roku na amerykańskich i europejskich indeksach rozpoczął się od korekty spadkowej (DJI -0,62%; SP500 -1,58%; NASDAQ -3,29%, RUT -3,76%, DAX40 -0,94%; CAC40 -1,62%, FTSE100 -0,47%). Za oceanem najsłabiej radziły sobie spółki technologiczne, NASDAQ 100 oraz indeks najmniejszych spółek, Russell 2000. Widoczny był również transfer kapitału z sektora technologii do sektora dóbr użytkowych (ang. utilities) i ochrony zdrowia.

WIG20 bez siły do dalszych wzrostów

Warszawski parkiet również przywitał rok 2024 ruchem spadkowym (WIG -2,38%%; WIG20 -2,92%; mWIG40 -1,50%; sWIG80 -0,16%). Najsłabiej poradził sobie indeks blue chipów, WIG20. Indeks najmniejszych spółek, sWIG80 uniknął w ostatnim tygodniu znaczących zmian. Warto zaznaczyć, że jak na razie obserwowane spadki to tylko korekta. Żaden ze wskazanych polskich indeksów nie zamknął dnia poniżej kluczowego poziomu Ostatniego Potwierdzonego Dna (OPD), co tym samym w dalszym ciągu utrzymuje trend wzrostowy w myśl metody Szczytów i Den (SiD).

Podsumowanie 311. tygodnia Stref Popytu

311. tydzień Stref Popytu przyniósł 7 sygnałów reakcji na strefę popytu Squabera. Parametry sygnału wygenerowanego na akcjach mBank SA (MBK) pozwoliły na przeprowadzenie transakcji kupna. Pozostałe alerty zostały odrzucone z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka. W trakcie tygodnia akcje PKP Cargo SA (PKP) oraz AmRest SA (EAT), z którymi rozpoczynaliśmy tydzień, opuściły portfel Stref Popytu. Akcje EAT przyniosły zysk, realizując poziom Stop loss, wynikający z prowadzenia pozycji za pomocą wskaźnika ATR. Sprzedaż akcji PKP oznaczała zamknięcie pozycji prowadzonej najdłużej od kilku lat ze stratą. W nadchodzący tydzień wchodzimy, posiadając w portfelu akcje mBank SA (MBK), na których pozycja prowadzona jest bez zmian.

Poniedziałek 01.01.2024:

Dzień wolny od sesji.

Wtorek 02.01.2024:

Zabezpieczenie zysku na akcjach AmRest SA (EAT).

Sprzedaż akcji AmRest SA (EAT). Zamknięcie pozycji na poziomie Stop loss wynikającym z prowadzenia pozycji po ATR. Transakcja przyniosła 0,75% zysku po 13 dniach.

Brak transakcji na akcjach Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie SA (GPW) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Środa 03.01.2024:

Brak transakcji na akcjach Comarch SA (CMR) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Brak transakcji akcjach 11 bit studios SA (11B) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Sprzedaż akcji PKP Cargo SA (PKP). Zamkniecie pozycji na ustalonym poziomie Stop loss. Transakcja przyniosła stratę -3,08% po 30 dniach.

Czwartek 04.01.2024:

Kupno akcji mBank SA (MBK).

Brak transakcji na akcjach ORLEN SA (PKN).

Brak transakcji na akcjach Echo Investment SA (ECH).

Piątek 05.01.2024:

Brak transakcji.

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 41 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w tym tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży