Najważniejsze dane gospodarcze w ostatnim tygodniu dotyczyły inflacji. W tle amerykański sektor bankowy rozpoczął sezon publikacji wyników za 2024 rok.

Siła rynków akcyjnych

System Rezerwy Federalnej (FED) posiada podwójny mandat, którego celem jest maksymalizacja zatrudnienia oraz stabilność cen. Oznacza to, że oprócz poziomu inflacji istotny jest również stan rynku pracy. W ostatnim czasie szczególną uwagę zwrócono na kondycję amerykańskiego rynku pracy, który pozostaje bardzo silny. Miniony tydzień jednak zdominowały dane dotyczące inflacji.

Inflacja cen dóbr produkcyjnych (PPI) w USA spadła w grudniu do poziomu 3,3% w ujęciu rocznym, co było niższym wynikiem od oczekiwań (3,5%) i wyższym od poprzedniego odczytu (3,0%). Inflacja konsumencka (CPI) wyniosła 2,9%, zgodnie z oczekiwaniami, ale przewyższyła wcześniejszy odczyt na poziomie 2,7%. Presja na utrzymanie wyższych stóp procentowych w USA nadal jest widoczna. Dane inflacyjne oraz mocny rynek pracy wskazują na siłę amerykańskiej gospodarki, co przełożyło się na przesunięcie oczekiwań dotyczących kolejnej obniżki stóp procentowych o 25 punktów bazowych na czerwcowe posiedzenie Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku (FOMC). Obecnie prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi 45,2%.

Warto także zauważyć, że 20 stycznia Donald Trump zostanie zaprzysiężony na prezydenta USA, a w związku z tym mogą zostać wprowadzone wyższe cła na towary spoza Stanów Zjednoczonych oraz obniżki podatków – działania potencjalnie sprzyjające wzrostowi inflacji.

Dla porównania, Narodowy Bank Polski (NBP) ma mandat przede wszystkim do dbania o stabilność polskiej waluty. Inflacja konsumencka w Polsce w grudniu w ujęciu rocznym wyniosła 4,7%, utrzymując się na poziomie z listopada.

Amerykańskie indeksy zamknęły ostatni tydzień z impetem (DJI +3,69%; SP500 +2,91%; NASDAQ +2,85%; RUT +4,18%). Prawdziwym zwycięzcą były jednak parkiety w Europie (DAX40 +3,34%; CAC40 +3,75%, FTSE100 +3,09%). Niemiecki indeks DAX40 oraz brytyjski FTSE100 wyznaczyły nowe historyczne szczyty.

Wzrosty na polskim parkiecie

Optymizm utrzymał się również na polskim rynku akcji. Kluczowe indeksy zanotowały wzrosty w ujęciu tygodniowym, co daje nadzieję na kontynuację wzrostowego odreagowania (WIG +1,78%; WIG20 +2,22%; mWIG40 +0,76%; sWIG80 +0,63%). Polski złoty umocnił się względem dolara amerykańskiego (USD/PLN -0,42%), jednocześnie wciąż pokazując wyraźną siłę wobec euro (EUR/PLN -0,10%).

Podsumowanie 365. tygodnia Stref Popytu

365. tydzień Stref Popytu przyniósł 3 sygnały reakcji na strefę popytu Squabera. Alert wygenerowany na akcjach Auto Partner S.A. (APR:GPW) został wykorzystany do przeprowadzenia transakcji kupna. Niestety jeszcze tego samego dnia akcje APR opuściły portfel. Sygnały na akcjach Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. (JSW:GPW) oraz Grupy Pracuj S.A. (GPP:GPW) zostały odrzucone z uwagi na zbyt niski zysk do ryzyka.

Akcje CD Projekt S.A. (CDR:GPW), z którymi rozpoczynaliśmy tydzień, zrealizowały zakładany poziom zysku i opuściły portfel. W nadchodzący tydzień wchodzimy, posiadając w portfelu następujące akcje:

365. tydzień Stref Popytu

Poniedziałek 13.01.2025:

Brak transakcji na akcjach Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. (JSW:GPW) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Kupno akcji Auto Partner S.A. (APR:GPW).

Sprzedaż akcji Auto Partner S.A. (APR:GPW). Zamkniecie pozycji na ustalonym poziomie Stop loss. Transakcja przyniosła stratę -2,99% w ciągu jednej sesji.

Wtorek 14.01.2025:

Brak transakcji.

Środa 15.01.2025:

Brak transakcji.

Czwartek 16.01.2025:

Sprzedaż akcji CD Projekt S.A. (CDR:GPW). Realizacja zakładanego poziomu Take profit. Transakcja przyniosła 5,54% zysku po 7 dniach.

Piątek 17.01.2025:

Brak transakcji na akcjach Grupy Pracuj S.A. (GPP:GPW) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w dokumencie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Na początku 2025 roku zdecydowaliśmy się na pokrycie naszą Strategią wszystkich spółek należących do indeksu WIG20 oraz mWIG40. Jeżeli interesuje Cię strategia Stref Popytu, wiec informacji we wpisie- link.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w tym tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży