Trudno wyobrazić sobie lepszy początek tygodnia – w poniedziałek akcje Polimex – Mostostal SA (PXM) otwarły notowania luką wzrostową, która pozwoliła na przeprowadzenie transakcji sprzedaży posiadanych akcji zdecydowanie powyżej zakładanego poziomu Take profit. W środę z kolei nadszedł czas na miłe pożegnanie akcji Tauron Polska Energia SA (TPE), które w ciągu 12 dni wypracowały nie bagatela 15,34% zysku. Koniec tygodnia przyniósł jeszcze jedną zyskowna transakcję sprzedaży. Akcje Grupy Azoty SA (ATT) realizując zakładany scenariusz wygenerowały 10,97% zysku.

250. tydzień Stref Popytu przyniósł 2 sygnały reakcji na strefę Popytu Squabera, z których każdy został wykorzystany do zawarcia transakcji kupna. W trakcie każdej sesji podejmowano decyzje dotyczące ewentualnych transakcji kupna lub sprzedaży. Zakończony tydzień nie przyniósł żadnych strat, a każda z trzech zrealizowanych pozycji wygenerowała pokaźny zysk (TPE +15,34%, ATT +10,97%, PXM +9,76%). Prowadzenie portfela Stref Popytu w zakończonym tygodniu stanowiło czystą przyjemność.

Patrząc szerzej, pozytywny nastrój nie opuszcza inwestorów nad Wisłą. Główne warszawskie indeksy drugi tydzień z rzędu odnotowały solidne wzrosty w ujęciu tygodniowym (WIG +5,56%. WIG20 +6,14%, mWIG40 +5,08%). Zarówno WIG, jak i WIG20 zanegowały trend spadkowy zgodnie z metodą Szczytów i Den (SiD), a także wzrosły powyżej prostych średnich kroczących o okresie 50 i 100 (MA-50, MA-100). Mając nadzieję na zajęcie kolejnych intratnych pozycji, w nadchodzący tydzień wchodzimy posiadając w portfelu akcje ENEA SA (ENA) i Fabryki Mebli Forte SA (FTE).

Poniedziałek 31.10.2022:

Sprzedaż Polimex – Mostostal SA (PXM). Transakcja sprzedaży została przeprowadzona na otwarciu sesji luką wzrostową powyżej zakładanego poziomu Take profit. Transakcja dała 9,76% zysku po 6 dniach.

Wtorek 01.11.2022:

Dzień wolny od sesji.

Środa 02.11.2022:

Sprzedaż Tauron Polska Energia SA (TPE). Realizacja zakładanego poziomu Take profit. Transakcja dała 15,34% zysku po 12 dniach.

Czwartek 03.11.20222:

Kupno ENEA SA (ENA).

Kupno Fabryki Mebli Forte SA (FTE).

Piątek 04.11.2022:

Sprzedaż Grupy Azoty SA (ATT). Realizacja zakładanego poziomu Take profit. Transakcja dała 10,97% zysku po 8 dniach.

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 41 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w tym tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży