Zeszłotygodniowa panika na rynku spowodowała bardzo silne spadki na światowych giełdach, co nie ominęło Polsko. Koronawirus sieje spustoszenie w portfelach akcjonariuszy. W 113 tygodniu prowadzenia portfela, napłynęła ogromna ilość alertów ze stref popytu. W ponad dwuletniej historii nie było ich aż tylu – 23. Przy ścisłym trzymaniu się zasad handlu opisywanych w strategii, tylko 5 spółek zostało zakwalifikowanych do dodania do portfela. Były to: PKN Orlen (PKN), Amica (AMC), KGHM (KGH), Millenium (MIL) i mBank (MBK). Niestety przy tak rozchwianym rynku, co wzmagały informacje ze świata o kolejnych ogniskach zachorowań, 4 spółki zaliczyły stratę na poziomie Stop Loss, a jedna jest nadal w portfelu.

Portfel Strefy Popytu w zeszłym tygodniu stracił 1,74%, WIG stracił 14,19%, WIG20 -15,30%, a mWIG40 -11,69%
5 marca dojdzie do rewizji spółek z WIG20. Jakie spółki oczekujemy, że z niego wypadną? Zobacz w analizie wideo: https://youtu.be/BORA7CE6wDc

Prowizja ma znaczenie, jak ją obniżyć?

Wykres stopy zwrotu portfela Strefy Popytu

Powyższy wykres przedstawia krzywe stop zwrotu portfela Strefy Popytu z uwzględnieniem prowizji DEGIRO w porównaniu do standardowych, dotychczasowych opłat. O 40,62% więcej można by zyskać wybierając niższą prowizję, która w tym wypadku wynosi 0,09%. Zobacz jakie koszty transakcyjne oferuje ten broker – szczegóły:

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 49 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów za 113 tydzień

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w 113 tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży