Rezygnacja Joe Bidena z ubiegania się o reelekcję na urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych była najważniejszym wydarzeniem ostatniego tygodnia. Prawie miesiąc nacisków ze strony demokratów od przegranej w czerwcowej debacie z Donaldem Trumpem dało rezultat. Przeciwnikiem dla przedstawiciela republikanów jest obecnie Kamala Harris.

Rotacja sektorowa za oceanem

W tle do wydarzeń politycznych w ostatnim tygodniu zostały zaprezentowane wstępne odczyty wskaźnika aktywności managerów (PMI, ang. Purchasing Managers Index) dla najważniejszych gospodarek świata oraz wskaźnik wydatków konsumpcyjnych (PCE, ang. Personal Consumption Expenditures)  dla gospodarki amerykańskiej. O ile wskaźniki PMI dla sektora usług utrzymały się powyżej neutralnej wartości 50, o tyle PMI dla sektora przemysłowego spadły poniżej tej wartości ponownie ostrzegając przed spowolnieniem gospodarczym (USA, strefa euro, Niemy, Francja).

Deflator wydatków konsumpcyjnych (PCE) jest podstawowym  miernikiem inflacji, który System Rezerwy Federalnej (FED) bierze pod uwagę przy podejmowaniu decyzji na temat przyszłej polityki monetarnej. Nic więc dziwnego, że cel FED na poziomie 2% wyrażony jest właśnie wskaźnikiem PCE, a nie poziomem inflacji konsumenckiej CPI. Co prawda prezes FED, Jerome Powell w trakcie zeznań przed Kongresem potwierdził, że FED nie będzie czekał, aż inflacja w USA spadnie do zakładanego poziomu 2%, aby obniżyć stopy procentowe, nie umniejsza to jednak wadze przedmiotowego wskaźnika.

Opublikowana w piątek wartości wskaźnika PCE za czerwiec, pokazała, że konsument w Stanach Zjednoczonych pozostaje relatywnie silny. PCE w ujęciu rocznym wyniósł 2,5% wobec oczekiwań na takim samym poziomie i poprzedniego odczytu 2,6%.

Sezon wyników za II kwartał na amerykańskim parkiecie w pełni, a wraz z nim wyraźna rotacja kapitału ze spółek technologicznych do firm o stabilnych przepływach. Dla technologicznych gigantów spadająca inflacja to znak, że amerykańska gospodarka rzeczywiście się schładza, co potwierdziły wstępne odczyty PMI oraz determinacja FED do obniżki stóp procentowych we wrześniu. W kontrze do amerykańskich indeksów S&P 500 oraz NASDAQ zdecydowanie lepiej zachowują się spółki reprezentujące klasyczny przemysł z indeksów Dow Jones Industrial oraz Russell 2000, dla których obniżka stóp procentowych oznacza niższy koszt finansowania kapitałem dłużnym. (DJI +0,75%; SP500 -0,84%; NASDAQ -2,06%; RUT +3,54%). Bardzo dobrze na przestrzeni ostatniego tygodnia poradziły sobie indeksy europejskie (DAX40 +1,42%; CAC40 +1,23%, FTSE100 +1,78%).

Powrót do spadków na polskim parkiecie

Polski parkiet w odróżnieniu od europejskich indeksów radził sobie w ostatnim tygodniu zdecydowanie gorzej (WIG -2,49%; WIG20 -2,80%; mWIG40 -1,94%; sWIG80 -1,57%). Spadki na polskiej giełdzie nie miały jednak potwierdzenia w polskiej walucie. Polski złoty w parze do dolara amerykańskiego zachował się neutralnie (USD/PLN +0,08%), zyskując w relacji do euro (EUR/PLN -0,31%). Fala wakacyjnych upałów spotkała się ze schłodzeniem nastrojów na polskiej giełdzie. Wiodące polskie indeksy zrealizowały już przecenę od 8 do 10% od historycznych szczytów.

Podsumowanie 340. tygodnia Stref Popytu

340. tydzień Stref Popytu przyniósł 5 sygnałów reakcji na strefę popytu Squabera. Alerty na akcjach Eurocash S.A. (EUR) oraz Giełdy Papierów Wartościowych (GPW) pozwoliły na przeprowadzenie transakcji kupna. Pozostałe sygnały wygenerowane na akcjach Santander Bank Polska (SPL), CD Projekt S.A. (CDR) oraz ORLEN S.A. (PKN) zostały odrzucone z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka lub bliskość strefy podaży. Akcje ORLEN, z którymi rozpoczynaliśmy tydzień realizowały scenariusz negatywny i zostały sprzedane ze stratą. W nadchodzący tydzień wchodzimy, posiadając w portfelu akcje Eurocash S.A. oraz akcje Giełdy Papierów Wartościowych S.A., na których pozycje prowadzone są bez zmian.

Poniedziałek 22.07.2024:

Brak transakcji.

Wtorek 23.07.2024:

Brak transakcji na akcjach Santander Bank Polska S.A. (SPL) z uwagi na zbyt bliską odległość do aktywnej strefy podaży Squabera.

Brak transakcji na akcjach CD Projekt S.A. (CDR) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Środa 24.07.2024:

Sprzedaż akcji ORLEN S.A. (PKN). Zamkniecie pozycji na ustalonym poziomie Stop loss. Transakcja przyniosła stratę -2,17% po 6 dniach.

Czwartek 25.07.2024:

Kupno akcji Eurocash S.A. (EUR).

Brak transakcji na akcjach ORLEN S.A. (PKN) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Piątek 26.07.2024:

Kupno akcji Giełdy Papierów Wartościowych S.A. (GPW).

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 41 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w tym tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży