Skrajna chciwość inwestorów nadal napędza rynki. Indeks strachu i chciwości (Fear & Greed Index), wskaźnik odzwierciedlający aktualne emocje na amerykańskim rynku akcji, zakończył ostatni tydzień z wynikiem 78 na 100-punktowej skali, co świadczy o ekstremalnej chciwości.

Historyczne szczyty na amerykańskich i europejskich indeksach

Sentyment risk-on nie odpuszcza, aż 7 z 11 najważniejszych amerykańskich, europejskich indeksów, które każdego tygodnia pojawiają się w podsumowaniu Stref Popytu, w ostatnim tygodniu wyznaczyło nowe historyczne szczyty  (DJI +1,31%; SP500 +1,68%; NASDAQ +1,41%; RUT -0,79%; DAX40 +1,76%; CAC40 +2,56%, FTSE100 -0,03%).

Bohaterem wzrostów w ostatnim okresie bez wątpienia jest NVIDIA związana z sektorem technologicznym, skoncentrowanym wokół rozwoju sztucznej inteligencji. W ostatnim tygodniu producent układów do trenowania i obsługi modeli AI zaprezentował wyniki finansowe. Wypracowane przychody ze sprzedaży wyniosły 22,1 mld USD (+265,3% rok do roku), przebijając o 1,55 mld USD oczekiwania analityków. Sektor AI odpowiadał za 40% sprzedaży. Spółka prognozuje, że przychody w pierwszym kwartale 2025 roku wzrosną do poziomu 24,0 mld USD w porównaniu do konsensusu na poziomie 22,0 mld USD – komentarz do wyników NVIDIA.

Problemy niemieckiej gospodarki

Publikacja wskaźnika PMI sektora przemysłowego w Niemczech na poziomie 42,3 w porównaniu do oczekiwanej wartości 45,6 oraz poprzedniego odczytu wynoszącego 45,5 nie przeszkodziła w osiągnięciu ATH (ang. All Time High) na niemieckim indeksie DAX 40. Oczywiście firmy reprezentujące niemiecki indeks to światowi potentaci, na których sytuacja w niemieckim przemyśle ma ograniczony wpływ (materiał wideo).

Rekordowe dywidendy banków napędzają WIG20

Warszawski Indeks Giełdowy, WIG nie zatrzymuje się, wyznaczając nowe historyczne szczyty (WIG +3,89%; WIG20 +4,46%; mWIG40 +2,70%; sWIG80 +2,88%). Nowe ATH po raz kolejny ustaliły również indeksy małych (sWIG80) i średnich spółek (mWIG40). Rekordowe dywidendy banków oraz informacja o odblokowaniu środków w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO) znacząco przyczyniły się do wzrostów.

Podsumowanie 318. tygodnia Stref Popytu

318. tydzień Stref Popytu nie przyniósł żadnego sygnału reakcji na strefę popytu Squabera. Akcje Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń SA (PZU), z którymi rozpoczynaliśmy tydzień zrealizowały zakładany poziom Take profit, przynosząc 4,61% zysku. W nadchodzący tydzień wchodzimy, posiadając w portfelu wyłącznie pozycję gotówkową.

Poniedziałek 19.02.2024:

Brak transakcji.

Wtorek 20.02.2024:

Brak transakcji.

Środa 21.02.2024:

Sprzedaż akcji Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń SA (PZU). Realizacja zakładanego poziomu Take profit. Transakcja przyniosła 4,61% zysku po 9 dniach.

Czwartek 22.02.2024:

Brak transakcji.

Piątek 23.02.2024:

Brak transakcji.

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 41 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w tym tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży