Poniedziałkowa sesja była mieszana, aczkolwiek jeszcze nie wyjątkowo przykra dla byków. Inaczej już we wtorek, kiedy to niedźwiedzie szerzej wdarły się na parkiety. Spowodowało to spadek Polimexu (PMX) do stop lossa, przez co na pozycji zrealizowano stratę nieco ponad 3%. Nadszedł sygnał na Wawelu (WWL), gdzie jednak stosunek RR był nieco zbyt niski, by otworzyć pozycję (widać wyraźny opór na ostatnim szczycie i jest on istotnie zaznaczony, stąd nie można było przyjąć poprzedniego nieco wyższego jako TP). W środę nadszedł sygnał na Famurze (FMF) , który jednak musiał zostać odrzucony z powodu pobliskiej aktywnej strefy podaży – poziom TP musi się lokować pod nią, co z kolei ograniczyło RR do około 1,3.

Czwartek to sygnały na mBanku (MBK), Kernelu (KER) i ponowny na Wawelu (WWL). Pierwszy odrzucono ze względu na zbyt niskie RR. Kernel z kolei dał szybki zysk 5,63% wypadając kolejnego dnia na przesuniętym SL. Wawel natomiast stoi w miejscu i pozostał w portfelu na weekend. Piątkowa sesja to sygnał na Alumentalu (AML) – odrzucony, jako że cena jest zaraz pod aktywną strefą podaży.

Analiza wykresu od zera – jak budować scenariusze inwestycyjne

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 43 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów za 170. tydzień

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w 170. tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży

PXM transakcja sprzedaży 20.04.2021

Składniki portfela na 23.04.2021

WWL brak transakcji 20.04.2021

FMF brak transakcji 21.04.2021

WWL kupno 22.04.2021

MBK brak transakcji 22.04.2021

KER kupno 22.04.2021 i sprzedaż 23.04.2021

AML brak transakcji 23.04.2021