Ostatni tydzień nie zawiódł inwestorów i zgodnie z oczekiwaniami najważniejsze indeksy w Europie i USA (DAX40, CAC40, FTSE100, DJI, SP500, NASDAQ) wyraźnie wzrosły. Wprawdzie czwartkowa sesja związana z rozczarowującymi wynikami spółek technologicznych zza oceanu (Meta Platforms, Amazon) postawiła pod znakiem zapytania dalszy kierunek indeksów to piątek zdecydowanie pokazał, że to nie tydzień na spadki. We wzrostach nie przeszkodziła także decyzja Europejskiego Banku Centralnego (EBC), który zgodnie z oczekiwaniami podniósł stopy procentowe o 75 punktów bazowych. Patrząc w ujęciu tygodniowym, główne warszawskie indeksy nie pozostały gorsze od swoich starszych kolegów (WIG + 5,94%, WIG20 +6,88%, mWIG40 + 5,29%), a para walutowa USD/PLN oddaliła się na bezpieczną odległość od poziomu 5,00 zł (28.10.2022 23:00 – 4,73 zł).

249. tydzień Stref Popytu przyniósł 4 sygnały reakcji na strefę Popytu Squabera, na podstawie których przeprowadzono 2 transakcje kupna. Każdego dnia podejmowano decyzje dotyczące ewentualnych transakcji kupna lub sprzedaży. Zakończony tydzień nie przyniósł żadnych strat, a jedyna zrealizowana pozycja na Dino Polska SA (DNP) przyniosła 5,41% zysku.

Pozycja na Tauron Polska Energia SA (TPE) aspiruje do tytułu weterana pozostając w portfelu na kolejny tydzień i tak jak pozycja na Polimex – Mostostal SA (PXM) prowadzona jest przy wykorzystaniu wskaźnika ATR. W nadchodzący tydzień wchodzimy posiadając w portfelu również akcje Grupy Azoty SA (ATT).

Poniedziałek 24.10.2022:

Sprzedaż Dino Polska SA (DNP). Realizacja zakładanego poziomu Take profit. Transakcja dała 5,41% zysku po 9 dniach.

Wtorek 25.10.2022:

Wygenerowanie sygnału dla Echo Invest SA (ECH) nastąpiło po zamknięciu sesji. Decyzja o zajęciu pozycji została odłożona do otwarcia sesji w następnym dniu.

Środa 26.10.2022:

Brak transakcji na Echo Invest SA (ECH) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Kupno Polimex – Mostostal SA (PXM).

Czwartek 27.10.2022:

Kupno Grupa Azoty SA (ATT).

Piątek 28.10.2022:

Brak transakcji na Fabryki Mebli Forte SA (FTE). Kontynuacja spadków nie pozwoliła na zawarcie transakcji kupna w obrębie strefy popytu Squabera. Poziom wejścia w pozycję pokrywał się z poziomem Stop loss wynikającym ze strategii.

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 41 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w tym tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży