Napięcia na Bliskim Wschodzie między Iranem i Izraelem, jak na razie nie mają większego przełożenia na rynki, jednak wywołują momenty stresu i zwiększoną niepewność. Chwilowe spadki są wyciągane, ale widać presję na niezostawianie otwartych pozycji na weekend.

3 tygodnie mocnych spadków u USA

Najważniejsze amerykańskie i europejskie zakończyły trzeci tydzień z rzędu wyraźnie pod kreską (DJI +0,03%; SP500 -3,05%; NASDAQ -5,52%; RUT  -2,79%; DAX40 -1,04%; CAC40 +0,14%, FTSE100 -1,24%). Trudno ocenić, czy za wzrost sentymentu risk-off, który nastąpił w kwietniu odpowiada sytuacja geopolityczna, czy też jastrzębia retoryka przedstawicieli Systemu Rezerwy Federalnej (FED) wraz z podwyższoną inflacją. Zdecydowanie lepiej niż indeks technologii w ostatnim tygodniu zachowywał się twardy biznes z sektora Dow Jones Industrial.

WIG20 pod presją

Warszawski Indeks Giełdowy, WIG podobnie jak indeks polskich blue chipów oparł się spadkom w ujęciu tygodniowym (WIG +0,41%; WIG20 +0,73%; mWIG40 -1,25%; sWIG80 -0,69%). Gorzej wygląda za to indeksy mniejszych spółek reprezentujących indeksy mWIG40 oraz sWIG80. Niepewnej sytuacji na polskim parkiecie towarzyszy osłabienie polskiego złotego, który drugi tydzień pod rząd traci w relacji do dolara amerykańskiego (USD/PLN +0,45%). Osłabienie widoczne jest również w relacji do euro (EUR/PLN +0,69%).

Podsumowanie 326. tygodnia Stref Popytu

326. tydzień Stref Popytu przyniósł 5 sygnałów reakcji na strefę popytu Squabera. Parametry trzech sygnałów wygenerowanych na  samym początku tygodnia dla akcji Echo Investment S.A. (ECH), DataWalk S.A. (DAT) oraz Kruk S.A. (KRU) nie pozwoliły na przeprowadzenie transakcji kupna z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka. Do portfela dołączyły natomiast akcje Grupy Azoty S.A. (ATT) oraz Benefit Systems S.A. (BFT), z którymi wchodzimy w nadchodzący tydzień. Pozycja na akcjach Benefit Systems została zabezpieczona już za pomocą wskaźnika ATR.

Poniedziałek 15.04.2024:

Brak transakcji na akcjach Echo Investment S.A. (ECH) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Brak transakcji na akcjach DataWalk S.A. (DAT) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Brak transakcji na akcjach Kruk S.A. (KRU) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Wtorek 16.04.2024:

Kupno akcji Grupy Azoty S.A. (ATT).

Środa 17.04.2024:

Kupno akcji Benefit Systems S.A. (BFT)

Czwartek 18.04.2024:

Brak transakcji.

Piątek 19.04.2024:

Zabezpieczenie zysku na akcjach Benefit Systems S.A. (BFT) za pomocą wskaźnika ATR.

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 41 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w tym tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży