W ostatnim tygodniu najważniejsze europejskie i amerykańskie indeksy nie wykonały żadnego spektakularnego ruchu (DAX40 +0,55%; CAC40 +0,76%, FTSE100 +0,43%, DJI -0,23%, SP500 -0,10%, NASDAQ -0,02%). Chociaż procentowa zmiana w ujęciu tygodniowym na indeksach w Europie nie odbiega w znaczący sposób od zmiany na indeksach za oceanem, to patrząc na miejsce, w którym znajdują się poszczególne indeksy, można relatywnie stwierdzić, że większy optymizm towarzyszy inwestorom na starym kontynencie. Kolejny dobry tydzień mają za sobą indeksy nad Wisłą (WIG +1,82%; WIG20 +2,50%; mWIG40 -0,09%; sWIG80 +1,30%). Wzrostom na polskiej giełdzie towarzyszyło dalsze umacnianie się polskiego złotego, który w ujęciu tygodniowym zyskał zarówno w parze walutowej USD/PLN (-0,61%), jak i w zestawieniu EUR/PLN (-0,63%).

Piątkowy odczyt indeksu aktywności finansowej managerów (ang. Purchasing Managers’ Index, PMI) za kwiecień w USA zarówno w sektorze usług (wartość opublikowana 53,7; wartość oczekiwana 51,5), jak i przemysłu (wartość opublikowana 50,4; wartość oczekiwana 49,0) przekroczył neutralną wartość 50,0, sygnalizując wzrost aktywności ekonomicznej w obu sektorach. Wstrzemięźliwość inwestorów na amerykańskich indeksach wynika prawdopodobnie ze wzrostu prawdopodobieństwa wystąpienia kolejnej podwyżki stóp procentowych na najbliższym majowym posiedzeniu FED .

Odczyty PMI za kwiecień dla gospodarki europejskiej (PMI dla przemysł 45,5; dla usług 56,6), niemieckiej (PMI dla przemysł 44,4; dla usług 55,7) i francuskiej (PMI dla przemysłu 45,5; dla usług 56,3) pokazały wyraźny dysonans między sektorem przemysłowym, dla którego opublikowane wartości były mniejsze od 50,0 i jednocześnie gorsze od oczekiwań, a sektorem usług, dla którego prognozy zostały przebite w górę i wskazują na wzrost aktywności ekonomicznej.

274. tydzień Stref Popytu przyniósł zaledwie 1 sygnał reakcji na strefę popytu Squabera. Pod koniec piątkowej sesji, gdy już wydawało się, że tydzień zostanie zamknięty bez ani jednego sygnału ze strategii Stref Popytu, parametry sygnału wygenerowanego na akcjach Comarch SA (CMR) pozwoliły na przeprowadzenie transakcji kupna. Akcje PKO Bank Polski SA (PKO), z którymi rozpoczynaliśmy tydzień, w trakcie poniedziałkowej sesji zrealizowały zakładany poziom Take Profit, dając 8,37% zysku po 6 dniach. W nadchodzący tydzień wchodzimy, posiadając w portfelu akcje Comarch SA (CMR), na których pozycja prowadzona jest jak na razie bez zmian.

Poniedziałek 17.04.2023:

Sprzedaż akcji PKO Bank Polski SA (PKO). Realizacja zakładanego poziomu Take profit. Transakcja przyniosła 8,37% zysku po 6 dniach.

Wtorek 18.04.2023:

Brak transakcji.

Środa 19.04.2023:

Brak transakcji.

Czwartek 20.04.2023:

Brak transakcji.

Piątek 21.04.2023:

Kupno akcji Comarch SA (CMR).

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 41 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w tym tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży