Posiedzenie Federalnego Komitetu ds. Otwartego Rynku (ang. FOMC) symetrycznie podzieliło ostatni tydzień na rynkach finansowych na dwa rozdziały: pierwszy wzrostowy „Czekając na FED” i drugi spadkowy „po FEDzie”. Ostatecznie w środowy wieczór nie wydarzyło się nic przełomowego, stopy procentowe w USA zostały podniesione zgodnie z oczekiwaniami o 25 punktów bazowych, Jerome Powell zapewnił, że gospodarka za oceanem wciąż jest silna, a sektor bankowy pozostaje odporny na zawirowania. Najważniejsze europejskie i amerykańskie indeksy w ujęciu tygodniowym zakończyły tydzień na plusie, chociaż trzeba przyznać, że wzrosty na starym kontynencie były bez przekonania (DJI +0,99%, SP500 +1,18%, NASDAQ +1,42%, DAX40 +1,10%; CAC40 +1,30%, FTSE100 +0,95%). Na warszawskim parkiecie wśród najważniejszych indeksów wybronił się jedynie sWIG80, pozostałe indeksy zakończyły tydzień pod kreską (WIG -0,46%; WIG20 -0,48%; mWIG40 -1,16%; sWIG80 +0,74%).

270. tydzień Stref Popytu przyniósł 4 sygnały reakcji na strefę popytu Squabera. Parametry 3 wygenerowanych sygnałów pozwoliły na przeprowadzanie transakcji kupna akcji. Jeden sygnał został odrzucony z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka. Pozycja na akcjach Orange Polska SA (OPL), z którą rozpoczynaliśmy tydzień zrealizowała zakładany poziom Take profit dając 6,58% zysku. Niestety akcje CD Projekt SA (CDR) jeszcze tego samego dnia, w którym dołączyły do portfela, przyniosły stratę -3,63%, wypadając na ustalonym poziomie Stop loss. W nadchodzący tydzień wchodzimy, posiadając w portfelu akcje Kruk SA (KRU) i Boryszew SA (BRS). Obie pozycje prowadzone są bez zmian i zostały utrzymane w portfelu z uwagi, że zejście poniżej poziomu Stop loss zostało bardzo szybko wyciągnięte.

Poniedziałek 20.03.2023:

Brak transakcji.

Wtorek 21.03.2023:

Zabezpieczenie zysku na akcjach Orange Polska SA (OPL) za pomocą wskaźnika ATR.

Kupno akcji CD Projekt SA (CDR).

Brak transakcji na akcjach Budimex SA (BDX) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Sprzedaż akcji CD Projekt SA (CDR). Zamkniecie pozycji na ustalonym poziomie Stop loss. Transakcja przyniosła stratę -3,63% w trakcie jednej sesji.

Środa 22.03.2023:

Brak transakcji.

Czwartek 23.03.2023:

Sprzedaż akcji Orange Polska SA (OPL). Realizacja zakładanego poziomu Take profit. Transakcja przyniosła 6,58% zysku po 7 dniach.

Kupno akcji Kruk SA (KRU).

Kupno akcji Boryszew SA (BRS).

Piątek 24.03.2023:

Utrzymanie pozycji na akcjach Kruk SA (KRU). Zejście poniżej poziomu Stop loss zostało bardzo szybko wyciągnięte.

Utrzymanie pozycji na akcjach Boryszew SA (BRS). Zejście poniżej poziomu Stop loss zostało bardzo szybko wyciągnięte.

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 41 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w tym tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży