Najważniejsze indeksy w Europie i USA w ostatnim tygodniu bez wyjątku odnotowały wyraźne spadki (DJI -2,99%, SP500 -2,67%, NASDAQ -3,33%), DAX40 -1,38%; CAC40 -2,18%, FTSE100 -1,57%). Zwiększona awersja do ryzyka za oceanem jest najprawdopodobniej pochodną odczytu inflacji bazowej PCE w USA, która w ujęciu rocznym wzrosła w styczniu do wartości 4,7% (prognoza 4,3%, wartość poprzednia 4,6%). Inwestorów w minionym tygodniu wystraszyło zarówno przebicie w górę prognoz inflacji PCE jak i jastrzębi ton wypowiedzi szefów FED (ang. System Rezerwy Federalnej) z Saint Louis i Cleveland. Większość wskazanych indeksów zagranicznych zgodnie z metodą Szczytów i Den (SiD) zanegowała trend wzrostowy.

Wizyta prezydenta USA, Joe Bidena w Polsce nie przyniosła żadnych spektakularnych zmian na krajowym podwórku. Indeksy nad Wisłą, podobnie jak ich zagraniczni koledzy, zakończyły tydzień na zdecydowanym minusie (WIG -2,33%; WIG20 -2,79%; mWIG40 -1,70%; sWIG80 -0,12%). Można jedynie dostrzec, że skala spadków zmniejsza się wraz z kapitalizacją spółek tworzących dany indeks.

266. tydzień Stref Popytu przyniósł 4 sygnały reakcji na strefę popytu Squabera. Jedynie parametry sygnału wygenerowanego dla Comarch SA (CMR) pozwoliły na przeprowadzenie transakcji kupna. Pozostałe sygnały zostały odrzucone z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka lub bliskość aktywnej strefy podaży Squabera. W trakcie tygodnia akcje Banku Pekao SA (PEO) i Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA (JSW), z którymi rozpoczynaliśmy tydzień, zostały sprzedane na ustalonych poziomach Stop loss w wyniku realizacji scenariusza negatywnego. W nadchodzący tydzień wchodzimy, posiadając w portfelu akcje Comarch SA (CMR), na których pozycja prowadzona jest jak na razie bez zmian.

Poniedziałek 20.02.2023:

Sprzedaż akcji Banku Pekao SA (PEO). Zamkniecie pozycji na ustalonym poziomie Stop loss. Transakcja przyniosła stratę -3,08% po 6 dniach.

Kupno akcji Comarch SA (CMR).

Wtorek 21.02.2023:

Brak transakcji.

Środa 22.02.2023:

Brak transakcji na akcjach PlayWay SA (PLW) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Brak transakcji na akcjach PKN Orlen SA (PKN) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Sprzedaż akcji Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA (JSW). Zamkniecie pozycji na ustalonym poziomie Stop loss. Transakcja przyniosła stratę -4,91% po 7 dniach.

Czwartek 23.02.2023:

Brak transakcji na akcjach Giełdy Papierów Wartościowych SA (GPW) z uwagi na bliskość aktywnej strefy podaży Squabera.

Piątek 24.02.2023:

Brak transakcji

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 41 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w tym tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży