Seria wstępnych odczytów aktywności finansowej amerykańskich managerów za styczeń, PMI (ang. Purchasing Managers Index), pokazała obiecujące sygnały ożywienia gospodarczego, niezależnie od sektora. PMI dla przemysłu osiągnęło poziom 50.3, przekraczając neutralną wartość 50.0 i znacznie przewyższając prognozy analityków, którzy spodziewali się poziomu 47.9 (poprzednia wartość wyniosła 47.9). PMI dla sektora usług wzrósł do 52.9 w porównaniu z poprzednim miesiącem, gdzie wynosił 51.4. W strefie euro wskaźniki PMI zarówno dla przemysłu, jak i sektora usług wzrosły, ale wciąż pozostają poniżej neutralnej wartości 50.

Historyczne szczyty amerykańskich indeksów

W ostatnim tygodniu najważniejsze amerykańskie indeksy kontynuowały wzrosty w ujęciu tygodniowym (DJI +0,67%; SP500 +1,06%; NASDAQ +0,94%; RUT +1,77%). Indeksy S&P500 oraz Dow Jones Industrial podniosły historyczne szczyty na jeszcze wyższy poziom. Śmiało w kierunku ATH (ang. All Time High) zmierzają także spółki z sektora technologicznego, Nasdaq. Indeks najmniejszych amerykańskich spółek, Russell2000, również podążył śladem większych indeksów, odnotowując wzrostowy tydzień.

Wzrosty towarzyszyły także indeksom w Europie (DAX40 +2,45%; CAC40 +3,56%, FTSE100 +2,43%), które nadrobiły poprzedni stracony tydzień. Niemiecki indeks DAX40 oraz francuski CAC40 ponownie korespondują z rejonem historycznych szczytów.

Nieśmiały optymizm na polskim parkiecie

W ślad za europejskimi indeksami podążyła Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. Najważniejsze indeksy na polskim parkiecie podobnie jak giełdy na Starym Kontynencie odnotowały wzrosty ujęciu tygodniowym (WIG +1,22%; WIG20 +1,03%; mWIG40 +0,80 %; sWIG80 +0,01%). Najlepiej radziły sobie największe spółki reprezentujące indeks WIG20, mniejsze spółki poradziły sobie nieco słabiej.

Podsumowanie 314. tygodnia Stref Popytu

314. tydzień Stref Popytu przyniósł zaledwie 1 sygnał reakcji na strefę popytu Squabera. Parametry sygnału wygenerowanego na akcjach Grupy Azoty SA (ATT) pozwoliły na przeprowadzenie transakcji kupna. Akcje Enea SA (ENA), z którymi rozpoczynaliśmy tydzień, zrealizowały zakładany scenariusz wzrostowy, osiągając poziom Take Profit i przynosząc prawie 10% zysku. W nadchodzący tydzień wchodzimy, posiadając w portfelu akcje Grupy Azoty SA (ATT), na których pozycja prowadzona jest jak na razie bez zmian.

Poniedziałek 22.01.2024:

Brak transakcji.

Wtorek 23.01.2024:

Sprzedaż akcji Enea SA (ENA). Realizacja zakładanego poziomu Take profit. Transakcja przyniosła 9,49% zysku po 8 dniach.

Kupno akcji Grupy Azoty SA (ATT).

Środa 24.01.2024:

Brak transakcji.

Czwartek 25.01.2024:

Brak transakcji.

Piątek 26.01.2024:

Brak transakcji.

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 41 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w tym tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży