Chociaż okres świąteczno-noworoczny jest już za nami to karnawał na rynkach wciąż trwa. Najważniejsze indeksy w Europie i USA odnotowały kolejny wzrostowy tydzień (DAX40 +3,35%; CAC40 +2,37%, FTSE100 +1,88%, DJI +2,00%, SP500 +2,67%, NASDAQ +4,82%). Optymistyczny nastrój nie opuścił również Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (WIG +2,86%; WIG20 +3,63%; mWIG40 +0,23%; sWIG80 +2,58%). Co prawda w trakcie tygodnia indeksy próbowały spadać, jednak za każdym razem na koniec sesji wychodziły na plus. Patrząc szerzej, w ujęciu tygodniowym rosły także surowce, szczególnie miedź, która przez inwestorów traktowana jest jako papierek lakmusowy światowej gospodarki (Au +2,91%, Ag +1,89%, Cu +7,42%, ropa WTI +8,60%).

Wczytując się w komentarze analityków, można odnieść wrażenie, że inwestorzy z każdą kolejną wzrostową sesją coraz bardziej wychodzą ze strefy własnego komfortu, a ewentualne spadki przyjmą z długo wyczekiwaną ulgą. Nawet jeśli rynki wyceniają przyszłość, to trudno dostrzec na horyzoncie zmiany, które mogą odpowiadać za tak pozytywny sentyment na przełomie 2022/2023 roku.

Głównym motorem wzrostów, które obserwujemy w ostatnim czasie na warszawskim parkiecie, jest sektor bankowy. Nic więc dziwnego, że pierwsza transakcja kupna w 2023 roku została przeprowadzona na akcjach Santander Bank Polska SA (SPL). Co ciekawe, sprzedaż akcji SPL była ostatnią transakcją przeprowadzoną w ramach portfela Stref Popytu w 2022 roku. 260. tydzień Stref Popytu przyniósł łącznie 4 sygnały reakcji na strefę popytu Squabera, na podstawie których przeprowadzono 2 transakcje kupna. Ostatni sygnał został wygenerowany po zamknięciu piątkowej sesji i ewentualna decyzja o zajęciu pozycji zostanie podjęta na poniedziałkowym otwarciu. W nadchodzący tydzień wchodzimy, posiadając w portfelu akcje Santander Bank Polska SA (SPL), pamiętając jednocześnie, aby uważnie przyglądać się otwarciu sesji na akcjach Powszechnej Kasy Oszczędności SA (PKO).

Poniedziałek 09.01.2023:

Brak transakcji.

Wtorek 10.01.2023:

Kupno Santander Bank Polska SA (SPL).

Środa 11.01.2023:

Kupno Boryszew SA (BRS).

Sprzedaż Boryszew SA (BRS). Zamkniecie pozycji na ustalonym poziomie Stop loss. Transakcja przyniosła stratę -2,08% w ciągu jednej sesji.

Czwartek 12.01.2023:

Brak transakcji na mBank SA (MBK) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Piątek 13.01.2023:

Brak transakcji.

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 41 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w tym tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży