Rok 2023 dla Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie rozpoczął się naprawdę dobrze. Wszystkie główne indeksy na warszawskim parkiecie w ujęciu tygodniowym zanotowały nie lada wzrosty (WIG +4,16%; WIG20 +3,57%; mWG40 +5,85%, sWIG80 +5,23%). Szampańskie nastroje towarzyszyły również najważniejszym indeksom w Europie (DAX40 +5,58%; CAC40 +5,98%; FTSE100 +3,32%). Nieco chłodniej nowy rok przywitali inwestorzy za Oceanem (DJI +1,46%, NASDAQ +0,98%; SP500 +1,45%). Zamknięcie tygodnia na plusie w USA było możliwe dzięki piątkowej sesji, którą poprzedziły dane na temat zatrudnienia w sektorze pozarolniczym i prywatnym. Inwestorzy pozytywnie zareagowali na przewyższający prognozy wzrost zatrudnienia we wskazanych sektorach.

Na inaugurację 2023 roku w portfelu Stref Popytu trzeba będzie jeszcze poczekać. 259. tydzień Stref Popytu przyniósł jeden sygnał reakcji na strefę popytu Squabera, który z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka nie został wykorzystany. W nadchodzący tydzień wchodzimy, posiadając w portfelu wyłącznie pozycję gotówkową.

Poniedziałek 02.01.2023:

Brak transakcji.

Wtorek 03.01.2023:

Brak transakcji na Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA (PZU) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Środa 04.01.2023:

Brak transakcji.

Czwartek 05.01.2023:

Brak transakcji.

Piątek 06.01.2023:

Dzień wolny od sesji.

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 41 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w tym tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży