Pierwsza transakcja w nowym tygodniu to kupno Orange (OPL) po alercie w poniedziałek. Spółka wybijała z konsolidacji, stąd za TP obrano strasze szczyty jeszcze z okolic lipca 2015, w rejonach 8,34. Wtorek rano to sygnał na Alumetalu (AML) odrzucony zaraz na wstępie, jako że zaraz powyżej sytuowała się aktywna strefa podaży. Zakupiono jednak mBank (MBK), mimo że na pierwszy rzut oka sytuacja była podobna. Na mBanku natomiast dystans od wejścia do podstawy aktywnej strefy podaży był większy niż 5%, co umożliwia zawarcie transakcji zgodnie z zasadami strategii. Poziom docelowy umieszczono zaraz poniżej strefy. Na SL opuścił portfel natomiast Kruk (KRU), transakcja zakończyła się wynikiem -2,75% w 15 dni. Reszta tygodnia przebiegła bez sygnałów – najlepiej radzi sobie w portfelu Orange, które już jest zabezpieczone w zysku, a po piątkowej sesji wynik na pozycji wynosił 5%.

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 43 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów za 187. tydzień

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w 187. tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży

OPL transakcja kupna 16.08.2021

Skład portfela na 20.08.2021

AML brak transakcji 17.08.2021

MBK transakcja kupna 17.08.2021

KRU transakcja sprzedaży 17.08.2021