W poniedziałek zakupiono PlayWay (PLW) przy RR w okolicach 2,7. Wtorkowa sesja przyniosła natomiast wysokie otwarcie na Kernelu (KER), co pozwoliło przesunąć SL 9 groszy powyżej otwarcia pozycji. Dalej przyszły spadki, które spowodowały zamknięcie transakcji. Jednocześnie mechanika SL po ATR uchroniła nas tutaj przed stratą z transakcji, jako że notowania sprawnie wybiły pierwotny stop loss. W środę natomiast zakupiono Orlen (PKN) oraz Famur (FMF). W czwartek nie otwarto pozycji na Alumentalu (AML) ze względu na bliskość aktywnej strefy podaży. Portfel opuścił PlayWay, dając stratę 3,53%. Piątek to odrzucony sygnał na XTB (XTB) ze względu na zbyt niskie RR. Po odczycie inflacji natomiast wystrzeliły banki – jeśli ktoś zamykał z ręki, to mógł odnotować jeszcze lepsze wyniki: pozycja na Aliorze (ALR) dała 13,7%, a na Santanderze (SPL) 5,53%. Koniec tygodnia to jeszcze sprzedaż Orlenu na SL – pozycja przyniosła stratę 2,67%.

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 43 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów za 197. tydzień

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w 197. tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży

PLW transakcja kupna 25.10.2021

Skład portfela na 01.11.2021

KER transakcja sprzedaży 26.10.2021

PKN transakcja kupna 27.10.2021

FMF transakcja kupna 27.10.2021

AML brak transakcji 28.10.2021

PLW transakcja sprzedaży 28.10.2021

SPL transakcja sprzedaży 29.10.2021

ALR transakcja sprzedaży 29.10.2021

XTB brak transakcji 29.10.2021

PKN transakcja sprzedaży 29.10.2021