Na internetowych półkach księgarni Maklerska właśnie pojawiła się nowa pozycja. Książka Zarządzanie wielkością pozycji autorstwa Toma Basso przedstawia w jasny i zrozumiały sposób koncepcję zarządzania wielkością pozycji podczas jej otwierania oraz następnie trwania. W swoich rozważaniach autor bierze pod uwagę wielkość stop lossa, rynkową zmienność, wymagania dotyczące wielkości depozytów oraz całkowite ryzyko portfelowe. Wszystko zostało spisane w maksymalnie skondensowany sposób, aby początkujące osoby łatwo mogły uzmysłowić sobie istotę omawianego tematu oraz uzyskać konkretne rozwiązania. Partnerem strategicznym publikacji został broker TeleTrade.

W jaki sposób wyznaczać wielkość pozycji? Odpowiada Tom Basso w  publikacji Zarządzanie wielkością pozycji

“Począwszy od zakupu jednostek funduszy inwestycyjnych, gdy byłem jeszcze 12-letnim chłopcem roznoszącym gazety, oraz krótkiej kariery w obszarze inżynierii chemicznej i handlu akcjami na własny rachunek, przez 28 lat pracy jako zarządzający papierami wartościowymi, kontraktami terminowymi oraz walutami, a skończywszy jako indywidualny inwestor, dbający o własne fundusze emerytalne – wiele widziałem w świecie inwestycji kapitałowych. Spotykałem wykładowców akademickich i menedżerów finansowych sprawiających, że proces inwestycyjny wydawał się tajemniczy i skomplikowany – co działało onieśmielająco na wiele osób próbujących samodzielnie zarządzać swoimi portfelami. Ja jednak napisałem tę książkę w odmienny sposób. Nie chciałem przytłoczyć informacjami tych, którzy dopiero zaczynają swoje działania w tym obszarze.

Koncepcja odpowiedniego ustalania rozmiaru otwieranej pozycji nie jest nowa. Do zrozumienia książki niezbędna będzie znajomość prostej matematyki, nie wykraczającej jednak poza poziom szkoły podstawowej. Programy komputerowe będą mogły okazać się przydatne, ale z pewnością nie będą konieczne. Wspaniałe książki – takie jak ciężkie tomisko dr. Vana K. Tharpa pt. Definitive Guide to Position Sizing Strategies – How to Evaluate Your System and Use Position Sizing to Meet Your Objectives – w pełni wyczerpują temat. Prezentują też mnóstwo przykładów wykorzystujących wyszukaną matematykę i udowadniają, że wielkość otwieranych pozycji naprawdę ma znaczenie. Takie książki powinny znaleźć się na półkach graczy, którzy mają już naprawdę dużą wiedzę. Tymczasem większość osób, z którymi mam do czynienia, nie chce zdobywać wiedzy teoretycznej dla zaawansowanych. Wystarczy im, jeśli zrozumieją fundamentalne przesłanie. Moja książka przedstawia osobiste przemyślenia na temat praktycznych sposobów radzenia sobie z szacowaniem rozmiaru pozycji. Napisałem ją najlepiej, jak potrafiłem, używając do tego możliwie prostego i zrozumiałego języka.”

– Tom Basso, autor książki

W swojej książce Basso odpowiada na takie pytania, jak:

  • Jakie są trzy niezbędne składowe sukcesu w tradingu?

  • Dlaczego warto kontrolować wielkość pozycji?

  • Jak dopasować strategię kontrolowania pozycji do temperamentu tradera?

  • W jaki sposób wyznaczać wielkość pozycji? 

  • W jaki sposób określić idealną wartość parametrów ryzyka?

Kim jest Tom Basso?

Tom Basso kupił swoją pierwszą jednostkę funduszu inwestycyjnego w wieku 12 lat – ze środków zarobionych z roznoszenia gazet. W 1974 roku, po ukończeniu Clarkson College of Technology (obecnie Clarkson University) z tytułem inżyniera chemii, zaczął interesować się rynkiem akcyjnym. Dwa lata później zrealizował część swoich zysków i podzielił portfel na dwie części, aby jedną z nich przeznaczyć na handel kontraktami terminowymi. Na początku lat 80. ubiegłego wieku otrzymał tytuł MBA na Southern Illinois University.

W 1980 roku był jednym z trzech założycieli Kennedy Capital Management, a kilka lat później – po sprzedaży udziałów – został prezesem i właścicielem Trendstat Capital Management, gdzie handlowano akcjami, jednostkami funduszy inwestycyjnych i kontraktami terminowymi. Wraz z rozwojem firmy w pewnym momencie zaczęto również handlować na rynku walutowym, co miało zwiększyć zasobność zarządzanych funduszy. W szczytowym momencie obracano tam mniej więcej 600 milionami dolarów, pochodzącymi od klientów z całego świata.

Doświadczenie oraz wiedza Toma Basso z zakresu matematyki i nowych technologii pomogły spotęgować talenty zespołu Trendstat. Jego podejście można by ująć w słowach: „Jeśli da się coś skomputeryzować, zróbmy to”. Skutkowało to stworzeniem bezcennej platformy służącej do badania rynku oraz tradingu, która obsługiwała siedem różnych strategii transakcyjnych, 30 par walutowych FOREX, 80 kontraktów terminowych na towary i surowce, ponad 20 funduszy inwestycyjnych oraz konta setki klientów.

Tom Basso stał się jednym z bohaterów książki Mistrzowie rynków finansowych Jacka D. Schwagera i zyskał przydomek „Pan Spokojny”. Został wybrany do rady dyrektorów National Futures Association jako jeden z trzech przedstawicieli branży CTA (Commodity Trading Advisor). Pracował tam nad rozwijaniem standardów elektronicznego raportowania, przepływu zleceń oraz komunikatów regulatora, aby wspomóc automatyzację branży. Zasiadał również w radzie dyrektorów National Association of Active Investment Managers (NAIIM) oraz jest byłym dyrektorem CreaMiser – małej prywatnej firmy w Scottsdale, wiodącego w USA dostawcy profesjonalnych urządzeń dozujących śmietanę. Przynależał także do rady Lamp Technologies, przedsiębiorstwa technologicznego z siedzibą w Dallas, specjalizującego się w outsourcingu back-office’u dla funduszy inwestycyjnych (później zostało ono nabyte przez jeden z nowojorskich banków).

Basso jest autorem książek: Panic-Proof Investing, mającej na celu pomóc inwestorom, i Putting – The Easiest Stroke in Golf – przeznaczonej dla tych, którzy chcą poprawić swoje umiejętności w grze w golfa. Ponadto jest twórcą strony internetowej poświęconej tradingowi www.enjoytheride.world, a także autorem działających w środowisku Excela narzędzi ETR, które pomagają zautomatyzować strategie transakcyjne. Na jego stronie internetowej można też znaleźć 16-częściową serię edukacyjnych filmów wspierających rozwój własnej metody inwestycyjnej. Od około 15 lat przebywa na emeryturze – zajmuje się różnorodnymi zajęciami, w tym grą w golfa, pisaniem, gotowaniem, śpiewem, tańcem i edukacją przyszłych traderów.

Warto już dziś sięgnąć po książkę Basso „Zarządzanie wielkością pozycji”, aby głębiej poznać temat doboru odpowiedniej wielkości pozycji podczas otwierania pozycji, jak i jej trwania. Najnowsze wydanie jest już dostępne w księgarni internetowej maklerska.pl.