Ostatni tydzień na rynkach finansowych upłynął pod znakiem napięć geopolitycznych, rekordów w krajowych rezerwach złota oraz wyraźnych sygnałów optymizmu inwestorów, widocznych w nastrojach rynkowych.

Brak przełomu w rozmowach pokojowych Rosja–Ukraina

16 maja w Stambule odbyły się pierwsze od 2022 roku bezpośrednie rozmowy pokojowe między delegacjami Rosji i Ukrainy. Spotkanie trwało niecałe dwie godziny i zakończyło się bez porozumienia w sprawie zawieszenia broni. Jedynym konkretnym rezultatem była umowa o wymianie po 1000 jeńców wojennych z każdej strony. Ukraina zaproponowała 30-dniowe zawieszenie broni, jednak Rosja odrzuciła tę propozycję, żądając m.in. wycofania się Ukrainy z czterech okupowanych obwodów. Prezydent Wołodymyr Zełenski skrytykował Rosję za brak powagi w negocjacjach, podkreślając, że Moskwa wysłała na rozmowy delegację niższego szczebla, a prezydent Władimir Putin nie pojawił się osobiście. W odpowiedzi na brak postępów w rozmowach, prezydent USA Donald Trump zapowiedział rozmowy telefoniczne z Putinem i Zełenskim, mające na celu osiągnięcie zawieszenia broni.

NBP wyprzedza EBC pod względem rezerw złota

Narodowy Bank Polski (NBP) ogłosił, że na koniec kwietnia 2025 roku jego rezerwy złota osiągnęły poziom 509,3 tony, co oznacza, że Polska wyprzedziła Europejski Bank Centralny (EBC), którego zasoby wynoszą 506,5 tony. Wzrost rezerw złota jest wynikiem konsekwentnej strategii dywersyfikacji aktywów rezerwowych, mającej na celu zwiększenie stabilności finansowej kraju. Prezes NBP, Adam Glapiński, podkreślił, że złoto stanowi obecnie 22% rezerw walutowych Polski. Dodał, że osiągnięcie tego poziomu było celem banku centralnego, realizowanym poprzez systematyczne zakupy kruszcu. Obecnie Polska zajmuje 12. miejsce na świecie pod względem wielkości rezerw złota, wyprzedzając m.in. Portugalię i Wielką Brytanię.

Indeks Fear & Greed wskazuje na dominację chciwości

Indeks Fear & Greed, mierzący nastroje inwestorów na podstawie różnych wskaźników rynkowych, osiągnął 16 maja poziom 72 punktów. Wskazuje to na dominację chciwości na rynkach. Wysoki poziom indeksu może sugerować nadmierny optymizm inwestorów, co często poprzedza okresy większej zmienności lub korekty. Analitycy ostrzegają, że w połączeniu z rosnącą inflacją i geopolityczną niepewnością, obecna euforia rynkowa może okazać się krótkotrwała.

Rynki zagraniczne

W Stanach Zjednoczonych byliśmy świadkami bardzo pozytywnego sentymentu na giełdach. Wszystkie główne indeksy USA zamknęły się na plusie w ujęciu tygodniowym (DJI +3,41%; SP500 +5,27%; NASDAQ +7,15%; RUT +4,46%) . Optymizm, jednakże bardziej umiarkowany utrzymał się również na europejskim parkiecie (DAX40 +1,14%; CAC40 +1,85%; FTSE100 +1,72%).

Polski Parkiet

Polski rynek akcji zakończył tydzień w mieszanych nastrojach. Najlepiej radził sobie indeks średnich spółek. (WIG -0,09%; WIG20 -1,12%; mWIG40 +1,52%; sWIG80 +0,58%). Polski złoty osłabił się względem dolara (USD/PLN +1,76%) i euro (EUR/PLN +0,93%). Bieżąca analiza polskiego złotego znajduje się w najnowszym materiale Otwarcie Tygodnia – link do materiału.

Podsumowanie 382. tygodnia Stref Popytu

382. tydzień Stref Popytu przyniósł 2 sygnały reakcji na strefę popytu Squabera, ale niestety oba nie zostały wykorzystane do przeprowadzenia transakcji kupna. Akcje Pepco Group S.A. (PCO:GPW), PKO S.A. (PKO:GPW), Wirtualna Polska Holding S.A. (WPL:GPW) oraz Kruk S.A. (KRU:GPW), z którymi rozpoczynaliśmy tydzień, opuściły portfel, przynosząc realizację zysku.

W nadchodzący tydzień wchodzimy, posiadając w portfelu następujące akcje:

380. tydzień Stref Popytu

Poniedziałek 12.05.2025:

Sprzedaż akcji Pepco Group S.A. (PCO:GPW). Realizacja zakładanego poziomu Take profit. Transakcja przyniosła 6,62% zysku po 12 dniach.

Sprzedaż akcji PKO S.A. (PKO:GPW). Realizacja zakładanego poziomu Take profit. Transakcja przyniosła 8,40% zysku po 10 dniach.

Zabezpieczenie zysku na akcjach Kruk S.A. (KRU:GPW) za pomocą wskaźnika ATR.

Wtorek 13.05.2025:

Sprzedaż akcji Wirtualna Polska Holding S.A. (WPL:GPW). Realizacja zakładanego poziomu Take profit. Transakcja przyniosła 9,05% zysku po 13 dniach.

Brak transakcji na akcjach Zabka Group S.A. (ZAB:GPW) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Środa 14.05.2025:

Brak transakcji na akcjach Cyfrowy Polsat S.A. (CPS:GPW) z uwagi na zbyt bliską odległość do aktywnej strefy podaży Squabera.

Zabezpieczenie zysku na akcjach PEKAO S.A. (PEO:GPW) za pomocą wskaźnika ATR.

Czwartek 15.05.2025:

Sprzedaż akcji Kruk S.A. (KRU:GPW). Zamknięcie pozycji na poziomie Stop loss wynikającym z prowadzenia pozycji po ATR. Transakcja przyniosła 1,78% zysku po 15 dniach.

Piątek 16.05.2025:

Zabezpieczenie zysku na akcjach Mo-Bruk S.A. (MBR:GPW) za pomocą wskaźnika ATR.

Zabezpieczenie zysku na akcjach Lubelskiego Węgla Bogdanka S.A. (LWB:GPW) za pomocą wskaźnika ATR.

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w dokumencie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Na początku 2025 roku zdecydowaliśmy się na pokrycie naszą Strategią wszystkich spółek należących do indeksu WIG20 oraz mWIG40. Jeżeli interesuje Cię strategia Stref Popytu, wiec informacji we wpisie- link.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w tym tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży