Zakończony tydzień został zdominowany przez środowy wieczór. Kiedy polscy kibice przeżywali męczarnie reprezentacji Polski z Argentyną na Mistrzostwach Świata w Katarze, inwestorzy na świecie euforycznymi wzrostami zareagowali na gołębi ton wypowiedzi prezesa Rezerwy Federalnej, Jerome Powella na temat dalszych podwyżek stóp procentowych w USA (materiał Squabera). W końcowym rozrachunku Argentyna pokonała Polskę, a niedźwiedzie po raz kolejny musiały uznać wyższość byków. Z kolei w piątek wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w USA podjął próbę zdołowania rynków, ale gwałtowne spadki na kontraktach na amerykańskie indeksy po publikacji danych na temat NFP zawarły się w zaledwie jednej świecy na wykresie 5-minutowym, by już w dalszej części dnia całkowicie odrobić straty. Najważniejsze indeksy w Europie i USA (DAX40, CAC40, FTSE100, DJI, SP500, NASDAQ) ani myślą spadać. Na warszawskim parkiecie gorszy tydzień odnotowały jedynie największe spółki (WIG -0,13%, WIG20 -1,27%, mWIG40 +2,72%, sWIG80 +3,12%). Warto pamiętać, że siła grawitacji rośnie wraz z wysokością i choć indeksy nie wyznaczają historycznych szczytów to w obecnym otoczeniu makroekonomicznym i geopolitycznym trudno doszukać się aż tak pozytywnych przesłanek na przyszłość.

254. tydzień Stref Popytu przyniósł 2 sygnały reakcji na strefę popytu Squabera. Każdy z sygnałów został wykorzystany do przeprowadzenia transakcji kupna. AmRest SA (EAT) dzięki zabezpieczeniu pozycji wskaźnikiem ATR pozwolił na osiągnięcie 4,77% zysku, z kolei Orange Polska SA (OPL) wypadł na poziomie Stop loss, przynosząc -2,20% straty. Wszystkie pozycje zostały rozliczone, dlatego w nadchodzący tydzień ponownie wchodzimy, posiadając wyłącznie pozycję gotówkową. 

Poniedziałek 28.11.2022:

Kupno AmRest SA (EAT). W trakcie sesji pozycja została zabezpieczona wskaźnikiem ATR.

Wtorek 29.11.2022:

Sprzedaż AmRest SA (EAT) na otwarciu sesji. Cena zamknięcia w dniu poprzednim po fazie ustalania kursu na zamknięcie sesji (16:50 – 17:00) wybiła poziom Stop loss wynikający z prowadzenia pozycji po ATR. Transakcja przyniosła 4,77% zysku po 1 dniu.

Środa 30.11.2022:

Brak transakcji.

Czwartek 01.12.20222:

Kupno Orange Polska SA (OPL).

Piątek 02.12.2022:

Sprzedaż Orange Polska SA (OPL). Zamkniecie pozycji na ustalonym poziomie Stop loss. Transakcja przyniosła stratę -2,20% po 1 dniu.

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 41 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w tym tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży