W minionym tygodniu rynki finansowe koncentrowały się na tematach ceł zapowiedzianych przez Donalda Trumpa, panice na giełdach oraz możliwym luzowaniu polityki pieniężnej w Polsce.

Trump i nową falą ceł

Prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump, ogłosił plany radykalnego zaostrzenia polityki handlowej. Najwięcej kontrowersji wywołała jego zapowiedź blisko 60% całkowitego cła na chiński import. Argumentuje to potrzebą ochrony amerykańskiego przemysłu i miejsc pracy. Ekonomiści ostrzegają, że takie posunięcia mogą wywołać globalną wojnę handlową, doprowadzić do wzrostu cen, zaburzeń w łańcuchach dostaw i spadku tempa wzrostu gospodarczego. Rynek zareagował błyskawicznie – notowania spółek zależnych od eksportu i importu znacząco spadły.

Gwałtowna przecena na giełdach

W ślad za doniesieniami z USA światowe rynki pogrążyły się w chaosie. Indeksy giełdowe notowały dynamiczne spadki, a wskaźniki zmienności, jak VIX, poszybowały w górę. Inwestorzy uciekali od ryzyka, a największą przecenę odczuł sektor technologiczny i spółki o wysokiej ekspozycji na Chiny. Wzrosło zainteresowanie tzw. „bezpiecznymi przystaniami” – złotem, frankiem szwajcarskim i obligacjami USA.

Perspektywa cięć stóp w Polsce

W Polsce coraz częściej mówi się o potencjalnym złagodzeniu polityki pieniężnej przez NBP. Choć oficjalnie Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła dotychczasowego stanowiska, wyraźne wyhamowanie inflacji oraz spadek tempa wzrostu gospodarczego mogą skłonić decydentów do rozpoczęcia cyklu obniżek stóp procentowych jeszcze przed wakacjami. Rynek już wycenia taki scenariusz – rentowności obligacji spadają, a złoty lekko się osłabił w oczekiwaniu na bardziej gołębi przekaz z NBP.

Rynki zagraniczne

W Stanach Zjednoczonych byliśmy świadkami ogromnej paniki. Wszystkie główne indeksy USA zamknęły się na sporym minusie. (DJI -7,85%; SP500 -9,15%; NASDAQ -10,07%; RUT -9,67%). Ogromny strach i negatywny sentyment dopadł również europejski parkiet (DAX40 -7,80%; CAC40 -8,10%; FTSE100 -6,84%).

Polski Parkiet

Polski rynek akcji zakończył tydzień w bardzo negatywnych nastrojach. Wszystkie indeksy zakończyły tydzień na dużym minusie. Najlepiej radził sobie indeks małych spółek. (WIG -8,98%; WIG20 -10,18%; mWIG40 -6,79%; sWIG803,97%). Polski złoty nie wspierał indeksy giełdowe i osłabił się zarówno względem dolara (USD/PLN +0,67%), jak i euro (EUR/PLN +2,09%). Bieżąca analiza polskiego złotego znajduje się w dzisiejszy w premierowym materiale Otwarcie Tygodnia – link do materiału.

Podsumowanie 376. tygodnia Stref Popytu

376. tydzień Stref Popytu przyniósł 9 sygnałów reakcji na strefę popytu Squabera. Aż siedem z nich zostało wykorzystanych do przeprowadzenia transakcji kupna. Niestety niektóre z nich zostały zamknięte w trakcie tygodnia, przynosząc stratę. Alerty wygenerowany na akcjach Asbis S.A. (ASB:GPW) i akcjach Ryvu Therapeutics S.A. (RVU:GPW) zostały odrzucone z powodu zbyt niskiego stosunku zysku do ryzyka. Akcje Neuca S.A. (NEU:GPW), Text S.A. (TXT:GPW) oraz Tauron Polska Energia S.A. (TPE:GPW) z którymi rozpoczynaliśmy tydzień, opuściły portfel. Pierwsza z wymienionych niestety przyniosła stratę.

W nadchodzący tydzień wchodzimy, posiadając w portfelu następujące akcje:

376. tydzień Stref Popytu

Poniedziałek 31.03.2025:

Transakcja kupna akcji Inter Cars S.A. (CAR:GPW).

Sprzedaż akcji Neuca S.A. (NEU:GPW). Zamknięcie pozycji na ustalonym poziomie Stop loss. Transakcja przyniosła stratę -2,53% po 4 dniach.

Sprzedaż akcji Text S.A. (TXT:GPW). Zamknięcie pozycji na poziomie Stop loss wynikającym z prowadzenia pozycji po ATR. Transakcja przyniosła 1,19% zysku po 11 dniach.

Wtorek 01.04.2025:

Brak transakcji na akcjach Asbis S.A. (ASB:GPW) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Brak transakcji na akcjach Ryvu Therapeutics S.A. (RVU:GPW) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Transakcja kupna akcji PZU S.A. (PZU:GPW).

Środa 02.04.2025:

Transakcja kupna akcji Kęty S.A. (KTY:GPW).

Zabezpieczenie zysku na akcjach PZU S.A. (PZU:GPW) za pomocą wskaźnika ATR.

Czwartek 03.04.2025:

Sprzedaż akcji Inter Cars S.A. (CAR:GPW). Zamknięcie pozycji na ustalonym poziomie Stop loss. Transakcja przyniosła stratę -2,78% po 3 dniach.

Sprzedaż akcji PZU S.A. (PZU:GPW). Zamknięcie pozycji na poziomie Stop loss wynikającym z prowadzenia pozycji po ATR. Transakcja przyniosła 0,64% zysku po 2 dniach.

Sprzedaż akcji Kęty S.A. (KTY:GPW). Zamknięcie pozycji na ustalonym poziomie Stop loss. Transakcja przyniosła stratę -2,67% po jednym dniu.

Piątek 04.04.2025:

Sprzedaż Tauron Polska Energia S.A. (TPE:GPW). Zamknięcie pozycji na poziomie Stop loss wynikającym z prowadzenia pozycji po ATR. Transakcja przyniosła 4,82% zysku po 11 dniach.

Transakcji kupna akcji Asbis S.A. (ASB:GPW).

Transakcja kupna akcji Rainbow S.A. (RBW:GPW).

Transakcja kupna i sprzedaży akcji Santander Bank Polska S.A. (SPL:GPW).  Zamknięcie pozycji na ustalonym poziomie Stop loss. Transakcja przyniosła stratę -3,26% w ciągu jednej sesji.

Transakcja kupna akcji LPP S.A. (LPP:GPW).

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w dokumencie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Na początku 2025 roku zdecydowaliśmy się na pokrycie naszą Strategią wszystkich spółek należących do indeksu WIG20 oraz mWIG40. Jeżeli interesuje Cię strategia Stref Popytu, wiec informacji we wpisie- link.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w tym tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży