W mijającym tygodniu wiele się działo zarówno na rynku jaki poza nim. Strategia “Strefy Popytu” wygenerowała kilka nowych sygnałów kupna. Skupimy się na analizie jednego z nich na spółce Boryszew (BRS), który ostatecznie nie został zrealizowany ze względu na to, że w pobliżu jest zbyt dużo potencjalnych stref oraz ze względu na specyficzną charakterystykę notowań.

Tej “specyficznej charakterystyce notowań” poświęćmy więcej czasu, ponieważ jet to coś co możesz wykorzystać w każdej strategii inwestycyjnej. Ostatnie 4 dni sesyjne (22 – 25 maja) na BRS miały “niestandardowy przebieg”, który da się identyfikować. Dla mnie oznacza to, że jeśli mam w czasie takiej sesji podejmować decyzję inwestycyjną (czy to o kupnie czy o sprzedaży) to wolę się powstrzymać od działania.

Jak identyfikować takie dni? Proponuję do tego pewną zestandaryzowaną wariację analizy wolumenu i zmiany ceny, która pozwala określić czy akcje danej spółki są płynne czy nie. Cały artykuł na ten temat ukazał się w najnowszym Equity Magazine. Zachęcam do lektury – tutaj link do pobrania. Jego tytuł to “Dziwna Świeca” – jak sobie z nią radzić?

Przy okazji w tym wydaniu znajdziecie kilka innych wartościowych tekstów, w tym reportaż z wizyty dwóch redaktorów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy wehikułu inwestycyjnego słynnego Warren Buffeta – Berkshire Hathaway – warto, zobaczyć jak potrafią wyglądać “walne” za oceanem.

Za pomocą tego wskaźnika da się uszeregować spółki ze względu na ich płynność. Poniższy wykres prezentuje zestawienie obejmujące wszystkie spółki brane pod uwagę w Strefach Popytu. Im wyżej na osi OY (skala logarytmiczna) spółka się znajduje tym mniej płynna jest. Na osi OX dodatkowo zaznaczono średni dzienny obrót. Widać, że spółki o największym dziennym obrocie są jednocześnie najbardziej płynne. To na co warto zwrócić uwagę to spółki w lewym górnej części, które są mało płynne według tej miary (a często ich średni dzienny obrót wynosi kilka milionów złotych). W praktyce oznacza to, że trzeba na nie patrzeć inaczej pod względem ryzyka i ewentualnych momentów realizacji straty. Widać to doskonale po strategii Strefy Popytu, w której takie spółki jak FTE czy KER relatywnie częściej po wygenerowaniu sygnału kupna zaliczały Stop Lossa, który w całej strategii nie bierze pod uwagę płynności spółek, co prawdopodobnie w przyszłości zmienimy.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów za 21 tydzień

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od 1 stycznia 2018

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

20 czerwca o godzinie 20.00 specjalne spotkanie o strefach popytu!

Portfel "Strefy Popytu" to realny przykład wykorzystania Squabera do zarządzania swoimi inwestycjami. Przygotowaliśmy specjalne spotkanie poświęcone TYLKO I WYŁĄCZNIE temu podejściu. Dzięki temu przybliżymy Ci całą filozofię która za nim stoi, a Ty zobaczysz dlaczego warto zwrócić uwagę na te konkretne poziomy cenowe.

Spotkanie jest otwarte dla wszystkich. Tylko dla osób obecnych na żywo specjalny skrypt PDF szczegółowo omawiający tą strategię. Aby się zapisać kliknij w przycisk poniżej. Zapis jest automatyczny. Wcześniej system może wymagać logowania lub rejestracji (jeśli nie masz u nas konta).

Pozostałe informacje o wydarzeniach w 21 tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży

Transakcje na wykresach i skład portfela

Inne wydarzenia w portfelu

Do portfela 21 maja dopłacono 9000 zł w celu realizacji wszystkich transakcji.

Sygnały na OPL, KER, BRS i AML nie zostały zrealizowane ze względu za zbyt mały współczynnik zysku do ryzyka.

Squaber to kompleksowe rozwiązania dostosowane do Twoich potrzeb

Strefy popytu, o które oparty jest ten portfel to unikalne rozwiązanie dostępne TYLKO w Squaberze. Sami je opracowaliśmy i udostępniliśmy naszym Użytkownikom. Nie znajdziesz go w żadnym innym miejscu.

To tylko jedna z naszych funkcjonalności. Do Twojej dyspozycji oddajemy jeszcze np. autorskie podejście do Analizy Finansowej czy unikalne sygnały z Ciekawymi Spółkami. We wszystkich naszych działaniach cechuje nas dbałość o detale. Jesteśmy przekonani, że tylko podchodząc do inwestycji w uporządkowany i zorganizowany sposób można osiągać stabilne i powtarzalne wyniki, które nie są dziełem przypadku.