W mijającym tygodniu wiele się działo zarówno na rynku jaki poza nim. Strategia „Strefy Popytu” wygenerowała kilka nowych sygnałów kupna. Skupimy się na analizie jednego z nich na spółce Boryszew (BRS), który ostatecznie nie został zrealizowany ze względu na to, że w pobliżu jest zbyt dużo potencjalnych stref oraz ze względu na specyficzną charakterystykę notowań.

Tej „specyficznej charakterystyce notowań” poświęćmy więcej czasu, ponieważ jet to coś co możesz wykorzystać w każdej strategii inwestycyjnej. Ostatnie 4 dni sesyjne (22 – 25 maja) na BRS miały „niestandardowy przebieg”, który da się identyfikować. Dla mnie oznacza to, że jeśli mam w czasie takiej sesji podejmować decyzję inwestycyjną (czy to o kupnie czy o sprzedaży) to wolę się powstrzymać od działania.

Jak identyfikować takie dni? Proponuję do tego pewną zestandaryzowaną wariację analizy wolumenu i zmiany ceny, która pozwala określić czy akcje danej spółki są płynne czy nie. Cały artykuł na ten temat ukazał się w najnowszym Equity Magazine. Zachęcam do lektury – tutaj link do pobrania. Jego tytuł to „Dziwna Świeca” – jak sobie z nią radzić?

Przy okazji w tym wydaniu znajdziecie kilka innych wartościowych tekstów, w tym reportaż z wizyty dwóch redaktorów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy wehikułu inwestycyjnego słynnego Warren Buffeta – Berkshire Hathaway – warto, zobaczyć jak potrafią wyglądać „walne” za oceanem.

Za pomocą tego wskaźnika da się uszeregować spółki ze względu na ich płynność. Poniższy wykres prezentuje zestawienie obejmujące wszystkie spółki brane pod uwagę w Strefach Popytu. Im wyżej na osi OY (skala logarytmiczna) spółka się znajduje tym mniej płynna jest. Na osi OX dodatkowo zaznaczono średni dzienny obrót. Widać, że spółki o największym dziennym obrocie są jednocześnie najbardziej płynne. To na co warto zwrócić uwagę to spółki w lewym górnej części, które są mało płynne według tej miary (a często ich średni dzienny obrót wynosi kilka milionów złotych). W praktyce oznacza to, że trzeba na nie patrzeć inaczej pod względem ryzyka i ewentualnych momentów realizacji straty. Widać to doskonale po strategii Strefy Popytu, w której takie spółki jak FTE czy KER relatywnie częściej po wygenerowaniu sygnału kupna zaliczały Stop Lossa, który w całej strategii nie bierze pod uwagę płynności spółek, co prawdopodobnie w przyszłości zmienimy.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów za 21 tydzień

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od 1 stycznia 2018

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w 21 tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży

Transakcje na wykresach i skład portfela

Inne wydarzenia w portfelu

Do portfela 21 maja dopłacono 9000 zł w celu realizacji wszystkich transakcji.

Sygnały na OPL, KER, BRS i AML nie zostały zrealizowane ze względu za zbyt mały współczynnik zysku do ryzyka.