Wbrew oczekiwaniom analityków, którzy spodziewali się obniżki stóp procentowych w Polsce o 25 punktów bazowych, Rada Polityki Pieniężnej (RPP) nie wprowadziła zmian. Stopa referencyjna  pozostała na poziomie 5,75%.

Amerykańskie indeksy w górę

W ostatnim tygodniu najważniejsze amerykańskie indeksy kontynuowały ruch wzrostowy zapoczątkowany tydzień wcześniej. Indeksy na Starym Kontynencie miały problem z obraniem jednoznacznego kierunku kierunku (DJI +0,66%; SP500 +1,33%; NASDAQ +2,59%, RUT -3,14%; DAX40 +0,30%; CAC40 +0,03%, FTSE100 -0,61%). W czwartkowy wieczór prezes Systemu Rezerwy Federalnej (FED), Jerome Powell, zasiał ziarno niepewności, podkreślając, że koniec cyklu podwyżek stóp procentowych w USA nie został jeszcze przesądzony. Indeksy zareagowały spadkami, które jednak w trakcie piątkowej sesji za oceanem zostały wymazane.

Indeksy na GPW w dół w ujęciu tygodniowym

Indeksy na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie odnotowały spadki w ujęciu tygodniowym (WIG -1,28%; WIG20 -1,66%; mWIG40 -0,25%; sWIG80 -0,13%). Ostatnie spadki można jednak traktować jako korektę powyborczych wzrostów.

Podsumowanie Stref Popytu 303 tydzień

303. tydzień Stref Popytu przyniósł 3 sygnały reakcji na strefę popytu Squabera. Parametry wszystkich wygenerowanych sygnałów pozwoliły na przeprowadzenie transakcji kupna. Do portfela dołączyły akcje CD Projekt SA (CDR), DataWalk SA (DAT) oraz ORLEN SA (PKN). Pozycja na akcjach Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW), z którą rozpoczynaliśmy tydzień, została zamknięta, przynosząc stratę, podobniej jak akcje DataWalk SA (DAT), które również opuściły portfel Stref Popytu. W nadchodzący tydzień wchodzimy, posiadając w portfelu akcje CD Projekt SA (CDR) oraz ORLEN SA (PKN), na których pozycja prowadzona jest bez zmian.

Poniedziałek 06.11.2023:

Brak transakcji.

Wtorek 07.11.2023:

Sygnał na akcjach CD Projekt SA (CDR) został wygenerowany po zamknięciu sesji. Decyzja o zajęciu pozycji została podjęta na otwarciu sesji następnego dnia.

Środa 08.11.2023:

Kupno akcji CD Projekt SA (CDR).

Kupno akcji DataWalk SA (DAT).

Czwartek 09.11.2023:

Kupno akcji ORLEN SA (PKN).

Pozostawienie akcji Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) w portfelu, ponieważ zejście w okolice poziomu Stop loss zostało szybko wybronione.

Piątek 10.11.2023:

Sprzedaż akcji Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW). Zamkniecie pozycji na ustalonym poziomie Stop loss. Transakcja przyniosła stratę -4,41% po 4 dniach.

Sprzedaż akcji DataWalk SA (DAT). Zamkniecie pozycji na ustalonym poziomie Stop loss. Transakcja przyniosła stratę -6,27% po 2 dniach.

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 41 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w tym tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży