Patrząc na zachowanie najważniejszych europejskich i amerykańskich indeksów, inwestor pochłonięty przygotowaniami do Świąt Wielkanocnych, nie stracił w ostatnim tygodniu zbyt wiele. Krótszy o piątkową sesję tydzień na większości wskazywanych indeksach zamknął się na podobnych poziomach, jak rozpoczął (DJI +0,63%, SP500 -0,10%, NASDAQ -0,88%, DAX40 -0,29%; CAC40 +0,03%, FTSE100 +1,44%).

Na krajowym podwórku Rada Polityku Pieniężnej zgodnie z oczekiwaniami pozostawiła stopy procentowe bez zmian, a indeksy nad Wisłą podobnie jak ich starsi koledzy ze starego kontynentu nie wykazały chęci do większych zmian w ujęciu tygodniowym (WIG -0,12%; WIG20 -0,25%; mWIG40 -0,66%; sWIG80 +1,00%).

272. tydzień Stref Popytu przyniósł zaledwie 2 sygnały reakcji na strefę popytu Squabera. Parametry sygnału na akcjach Comarch SA (CMR) pozwoliły na przeprowadzanie transakcji kupna akcji. Sygnał na akcjach Santander Bank Polska SA (SPL) został odrzucony z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka. Akcje ENEA SA (ENA), z którymi rozpoczynaliśmy tydzień, zostały sprzedane na poziomie Stop loss, wynikającym z prowadzenia pozycji po ATR, dając 5,70% zysku. W nadchodzący sesyjny tydzień, który rozpocznie się we wtorek, wchodzimy, posiadając w portfelu akcje Kruk SA (KRU) i Comarch SA (CMR). Pozycja na akcjach KRU prowadzona jest za pomocą wskaźnika ATR, który zabezpiecza zysk, z kolei pozycja na akcjach CMR prowadzona jest bez zmian.

Poniedziałek 03.04.2023:

Brak transakcji na akcjach Santander Bank Polska SA (SPL) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka.

Sygnał na akcjach Comarch SA (CMR) został wygenerowany po zakończeniu sesji. Decyzja o ewentualnym zajęciu pozycji została podjęta na rozpoczęciu sesji następnego dnia.

Wtorek 04.04.2023:

Kupno akcji Comarch SA (CMR).

Środa 05.04.2023:

Sprzedaż akcji ENEA SA (ENA). Zamknięcie pozycji na poziomie Stop loss wynikającym z prowadzenia pozycji po ATR. Transakcja przyniosła 5,70% zysku po 7 dniach.

Utrzymanie pozycji na Comarch SA (CMR). Zejście poniżej poziomu Stop loss zostało bardzo szybko wyciągnięte.

Czwartek 06.04.2023:

Utrzymanie pozycji na Comarch SA (CMR). Ceny akcji w punkt respektują ustalony poziom  Stop loss.

Piątek 07.04.2023:

Dzień wolny od sesji.

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 41 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w tym tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży