Awersja do ryzyka jak na razie nie opuściła rynków akcyjnych. Pierwsza połowa ostatniego tygodnia minęła wyraźnie pod dyktando niedźwiedzi. Jednak w czwartek spadki zostały przerwane przez niższe niż oczekiwano dane o inflacji CPI w Niemczech. Inflacja CPI we wrześniu w największej gospodarce strefy euro wyniosła 4,5% rok do roku (wartość oczekiwana 4,6%, wartość poprzednia 6,1%). Piątkowy odczyt inflacji HICP w strefie euro na poziomie 4,3% rok do roku (wartość oczekiwana 4,5%; wartość poprzednia 5,2%), a dodatkowo, zgodna z oczekiwaniami wartość bazowa PCE w USA wynosząca 3,9% rok do roku (bazowy indeks cen wydatków konsumenckich, wartość oczekiwana 3,9%; wartość poprzednia 4,3%) podtrzymała umiarkowanie dobry nastrój przed otwarciem sesji na Wall Street.

Niestety wzrosty z początku piątkowej sesji na amerykańskiej giełdzie zostały wymazane przez obawy o zamknięcie rządu USA. Ostatecznie tydzień na najważniejszych amerykańskich oraz europejskich indeksach zakończył się na minusie w ujęciu tygodniowym (DJI -1,31%; SP500 -0,70%; NASDAQ +0,11%, RUT +0,46%; DAX40 -1,10%; CAC40 -0,69%, FTSE100 -0,89%). Warto jednak nadmienić, że w sobotę Izba Reprezentantów USA przyjęła ustawę o tymczasowym 45-dniowym finansowaniu agencji rządowych i groźba zawieszenia działalności większości amerykańskich urzędów i instytucji federalnych została oddalona.

Główne indeksy na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie podobnie jak indeksy w Europie zakończyły tydzień pod kreską (WIG -1,69%; WIG20 -1,73%; mWIG40 -1,75%; sWIG80 -1,74%). Spadkom na warszawskim parkiecie towarzyszył słaby polski złoty, który stracił w relacji do dolara amerykańskiego (USD/PLN +0,90%), nieznacznie poprawiając swoją sytuację w stosunku do euro (EUR/PLN +0,21%).

297. tydzień Stref Popytu przyniósł 3 sygnały reakcji na strefę popytu Squabera. Parametry sygnałów na akcjach CD Projekt SA (CDR) oraz PKP Cargo SA (PKP) pozwoliły na przeprowadzenie transakcji kupna. Sygnał na akcjach Eurocash SA (EUR) został odrzucony z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka. Niestety sam początek tygodnia przyniósł zamkniecie wszystkich pozycji, z którymi rozpoczynaliśmy miniony tydzień. Portfel opuściły akcje X-Trade Brokers SA (XTB), mBank SA (MBK) oraz Powszechnej Kasy Oszczędności BP SA (PKO). W nadchodzący tydzień wchodzimy, posiadając w portfelu akcje CD Projekt SA (CDR) oraz PKP Cargo SA (PKP), na których pozycje prowadzone są bez zmian.

Poniedziałek 25.09.2023:

Sprzedaż akcji X-Trade Brokers SA (XTB). Zamknięcie pozycji na poziomie Stop loss wynikającym z prowadzenia pozycji po ATR. Transakcja przyniosła 0,89% zysku po 17 dniach.

Sprzedaż akcji Powszechnej Kasy Oszczędności BP SA (PKO). Zamkniecie pozycji na ustalonym poziomie Stop loss. Transakcja przyniosła stratę -3,06% po 18 dniach.

Sprzedaż akcji mBank SA (MBK). Zamkniecie pozycji na ustalonym poziomie Stop loss. Transakcja przyniosła stratę -4,60% po 19 dniach.

Wtorek 26.09.2023:

Brak transakcji.

Środa 27.09.2023:

Brak transakcji.

Czwartek 28.09.2023:

Brak transakcji na akcjach Eurocash SA (EUR) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Kupno akcji CD Projekt SA (CDR).

Piątek 29.09.2023:

Kupno akcji PKP Cargo SA (PKP).

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 41 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w tym tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży