Wybory do Parlamentu Europejskiego spolaryzowały indeksy na linii Atlantyku. Amerykański S&P500 oraz NASDAQ notują nowe szczyty. Niemiecki DAX40, a przede wszystkim francuski CAC40 w ostatnich dwóch tygodniach zaliczyły wyraźną przecenę.

Dywergencja na linii Atlantyku

W końcówce ostatniego działo się niemało. W czwartek Szwajcarski Bank Centralny (SNB, Swiss National Bank) zgodnie z oczekiwaniami obniżył stopy procentowe o 25 punktów bazowych do 1,25%. Tego samego dnia Bank Anglii (BoE, Bank of England) pozostawił stopy procentowe bez zmian (5,25%).

Piątek przyniósł z kolei odczyty wskaźników PMI, zarówno w sektorze usług, jak i przemysłu dla najważniejszych gospodarek świata. Prezentowane dane podkreśliły linię podziału wzdłuż oceanu. PMI dla strefy euro wypadły poniżej oczekiwań, szczególnie w przemyśle, gdzie wartości wciąż znajdują się poniżej neutralnej granicy – 50,0. W Stanach Zjednoczonych oba wskazane obszary (sektor usług: 51,7 oraz sektor przemysłu: 55,1), pokazały wartości lepsze od prognoz (odpowiednio 51,0 oraz 53,7), a przede wszystkim wskazujące na ciągły rozwój amerykańskiej gospodarki (>50,0).

Ostatecznie trzy wiedźmy, czyli piątkowe rozliczanie kontraktów terminowych zamknął najważniejsze amerykańskie i europejskie indeksy na plusie w ujęciu tygodniowym (DJI +1,49%; SP500 +0,65%; NASDAQ +0,01%; RUT +0,80%; DAX40 +0,91%; CAC40 +1,67%, FTSE100 +1,00%). Co ciekawe najniższe zamknięcie na przestrzeni tygodnia zaliczył NASDAQ, czyli niekwestionowana gwiazda ostatnich tygodni.

Powiew optymizmu na polskim parkiecie

Polski parkiet zamknął tydzień na wyraźnym plusie (WIG +3,03%; WIG20 +3,16%; mWIG40 +2,24%; sWIG80 +2,41%). Wzrostom na polskiej giełdzie towarzyszył rosnący w siłę polskim złoty, który umocnił się zarówno w parze do dolara amerykańskiego (USD/PLN -1,05%), jak w relacji do euro (EUR/PLN -1,03%).

Podsumowanie 335. tygodnia Stref Popytu

335. tydzień Stref Popytu nie przyniósł żadnego sygnału aktywacji stref popytu Squabera. Pozycja na akcjach Dino Polska S.A. (DNP), z którą rozpoczynaliśmy tydzień, najpierw została zabezpieczona z pomocą wskaźnika ATR, a następnie zrealizowała zakładany poziom Take Profit, przynosząc 4% zysku. Podobnie jak Dino, również akcje Echo Investment S.A. (ECH) zrealizowały scenariusz wzrostowy, dając ponad 5% zysku. W nadchodzący tydzień wchodzimy, posiadając w portfelu wyłącznie pozycję gotówkową.

Poniedziałek 17.06.2024:

Brak transakcji.

Wtorek 18.06.2024:

Brak transakcji.

Środa 19.06.2024:

Zabezpieczenie zysku na akcjach Dino Polska S.A. (DNP) za pomocą wskaźnika ATR.

Czwartek 20.06.2024:

Zabezpieczenie zysku na akcjach Echo Investment S.A. (ECH) za pomocą wskaźnika ATR.

Piątek 21.06.2024:

Sprzedaż akcji Dino Polska S.A. (DNP). Realizacja zakładanego poziomu Take profit. Transakcja przyniosła 4,01% zysku po 21 dniach.

Sprzedaż akcji Echo Investment S.A. (ECH). Realizacja zakładanego poziomu Take profit. Transakcja przyniosła 5,16% zysku po 7 dniach.

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 41 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w tym tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży