W ostatnim tygodniu najważniejsze amerykańskie i europejskie indeksy kontynuowały wzrosty, choć nie tak dynamicznie jak przed tygodniem (DJI +2,09%; SP500 +0,68%; NASDAQ -0,57%, RUT +1,52%; DAX40 +0,45%; CAC40 +0,79%, FTSE100 +2,95%). Na rynkach akcyjnych panował względny spokój. Pozytywnie zaskoczył amerykański Dow Jones Industrial oraz brytyjski indeks największych spółek. Krajowe indeksy w ujęciu tygodniowym również trwały w drodze na północ (WIG +1,50%; WIG20 +1,34%; mWIG40 +3,05%; sWIG80 -0,83%). Para walutowa USD/PLN powróciła powyżej poziomu 4,00 zł, co nie przeszkodziło jednak we wzrostach na Wisłą. W parze EUR/PLN polski złoty zachował się neutralnie (+0,15%)

Przyszły tydzień za sprawą odczytów indeksów aktywności finansowej managerów zakupów (PMI, ang. Purchasing Managers Index) dla najważniejszych gospodarek, ale przede wszystkim za sprawą posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku w USA (FOMC) i Europejskiego Banku Centralnego (EBC) nie zapowiada się już tak spokojnie.

287. tydzień Stref Popytu przyniósł 3 sygnały reakcji na strefę popytu Squabera. Parametry sygnałów na akcjach X-Trade Brokers (XTB) oraz Grupy Azoty SA (ATT) nie pozwoliły na przeprowadzenie transakcji kupna z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka. W trakcie piątkowej sesji do portfela, w którym w dalszym ciągu znajdują się akcje  Polimex-Mostostal SA (PXM), dołączyły akcje Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie SA (GPW). Obie pozycje, z którymi wchodzimy w nadchodzący tydzień, prowadzone są jak na razie bez zmian.

Poniedziałek 17.07.2023:

Brak transakcji.

Wtorek 18.07.2023:

Brak transakcji na akcjach X-Trade Brokers (XTB) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Środa 19.07.2023:

Brak transakcji na akcjach Grupy Azoty SA (ATT) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Czwartek 20.07.2023:

Brak transakcji.

Piątek 21.07.2023:

Kupno akcji Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie SA (GPW).

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 41 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w tym tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży