Ostatni raport z amerykańskiego rynku pracy pokazał wyraźne ochłodzenie gospodarki za Atlantykiem. System Rezerwy Federalnej (FED) najprawdopodobniej nie będzie miał wyjścia i dokona pierwszej obniżki stóp procentowych z dużym prawdopodobieństwem na wrześniowym posiedzeniu.

Nowe historyczne szczyty za oceanem

Raport o zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym pokazał w czerwcu wzrost zatrudnienia o 206 tysięcy wobec prognozy na poziomie 190 tysięcy (wartość poprzednia 218 tysięcy). Należy jednak podkreślić, że 70 tysięcy nowych miejsc pracy wniósł sektor rządowy. Sektor prywatny i przemysłowy odnotował znaczny spadek miejsce pracy (136 tysięcy wobec oczekiwanych 160 tysięcy). Jednoczenie spadło wynagrodzenie godzinowe i wzrosła stopa bezrobocia. System Rezerwy Federalnej (FED), aby uniknąć recesji i zrealizować plan „miękkiego lądowania” będzie zmuszony w najbliższym czasie zaingerować w prowadzoną restrykcyjną politykę monetarną. Zgodnie z barometrem stóp procentowych największe prawdopodobieństwo obniżki o 25 punktów bazowych przypada na wrześniowe posiedzenie Komitetu do Spraw Operacji Otwartego Rynku (FOMC). Najważniejsze amerykańskie indeksy przyjęły dane z rynku pracy z optymizmem, rosnąc w ujęciu tygodniowym (DJI +0,64%; SP500 +1,97%; NASDAQ +3,57%; RUT -1,01%). S&P500 oraz NASDAQ wyznaczyły nowe historyczne szczyty. Indeksy w Europie czekając na wyniki przedterminowych wyborów we Francji również zamknęły tydzień na plusie (DAX40 +1,25%; CAC40 +2,68%, FTSE100 +0,19%).

Słaby tydzień na polskim parkiecie

Polski parkiet na tle Europy zachował się znacznie gorzej (WIG -1,49%; WIG20 -1,65%; mWIG40 -1,84%; sWIG80 -0,41%). W opozycji do spadków na polskiej giełdzie polski złoty się znacząco umocnił, zarówno w parze do dolara amerykańskiego (USD/PLN -1,50%), jak i w relacji do euro (EUR/PLN -0,64%).

Podsumowanie 337. tygodnia Stref Popytu

337. tydzień Stref Popytu przyniósł zaledwie 1 sygnału reakcji na strefę popytu Squabera w porównaniu do 4 sygnałów aktywacji strefy podaży. Alert na akcjach Ten Square Games S.A. (TEN) został wykorzystany do zawarcia transakcji kupna i w nadchodzący tydzień wchodzimy, posiadając w portfelu wspomniane akcje.

Poniedziałek 01.07.2024:

Kupno akcji Ten Squaber Games S.A. (TEN).

Wtorek 02.07.2024:

Brak transakcji.

Środa 03.07.2024:

Brak transakcji.

Czwartek 04.07.2024:

Brak transakcji.

Piątek 05.07.2024:

Brak transakcji.

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 41 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w tym tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży