W ostatnim tygodniu na najważniejszych amerykańskich i europejskich indeksach obserwowaliśmy powrót do spadków w ujęciu tygodniowym (DJI -0,71%; SP500 -1,26%; NASDAQ -1,88%, RUT -3,57%; DAX40 -0,63%; CAC40 -0,77%, FTSE100 +0,16%). Największa niechęć do ryzyka za oceanem była widoczna głównie w sektorze technologicznym i indeksach skupiających mniejsze spółki. Inwestorzy na Starym Kontynencie wykazywali brak pewności co do dalszego kierunku rynków po drugiej stronie Atlantyku.

Kontrowersyjna decyzja Rady Polityki Pieniężnej (RPP) o obniżeniu stóp procentowych w Polsce z poziomu 6,75% do 6,00% zatopiła w czwartek indeks największych spółek nad Wisłą (WIG -3,59%; WIG20 -5,21%; mWIG40 -1,71%; sWIG80 -0.33%). Obniżka stóp procentowych doprowadziła do gwałtownego osłabienia polskiego złotego zarówno w relacji do dolara amerykańskiego (USD/PLN +3,90%), jak i w stosunku do euro (EUR/PLN +3,16%). W trakcie czwartkowej sesji złoty stracił najwięcej od dnia agresji Rosji na Ukrainę.

294. tydzień Stref Popytu przyniósł aż 9 sygnałów reakcji na strefę popytu Squabera. Parametry 5 sygnałów pozwoliły na przeprowadzenie transakcji kupna, pozostałe sygnały zostały odrzucone z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka lub bliskość aktywnej strefy podaży Squabera.

Akcje X-Trade Brokers SA (XTB) oraz Ten Squaber Games SA (TEN), z którymi rozpoczynaliśmy miniony tydzień, wypadły we wtorek z portfela przynosząc stratę. Jednak już w drugiej połowie tygodnia obie  wspomniane spółki ponownie dołączyły do portfela Stref Popytu. W nadchodzący tydzień wchodzimy, posiadając w portfelu akcje X-Trade Brokers SA (XTB), mBank SA (MBK), PlayWay SA (PLW) oraz Powszechnej Kasy Oszczędności BP SA (PKO). Wszystkie pozycje obecne w portfelu prowadzone są bez zmian. Pozycja na TEN już tego samego dnia po ponownym dołączeniu do portfela została zabezpieczona za pomocą wskaźnika ATR, a następnego dnia opuściła portfel przynosząc zysk.

Poniedziałek 04.09.2023:

Brak transakcji na akcjach ENEA SA (ENA) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Wtorek 05.09.2023:

Brak transakcji.

Środa 06.09.2023:

Brak transakcji na akcjach Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie SA (GPW) z uwagi na bliską odległość do aktywnej strefy podaży Squabera.

Brak transakcji na akcjach Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA (JSW) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Kupno akcji mBank SA (MBK).

Kupno akcji PlayWay SA (PLW).

Kupno akcji Ten Squaber Games SA (TEN).

Sprzedaż akcji X-Trade Brokers SA (XTB). Zamkniecie pozycji na ustalonym poziomie Stop loss. Transakcja przyniosła stratę -3,69% po 12 dniach.

Sprzedaż akcji Ten Squaber Games SA (TEN). Zamkniecie pozycji na ustalonym poziomie Stop loss. Transakcja przyniosła stratę -3,06% po 5 dniach.

Czwartek 07.09.2023:

Kupno akcji Ten Squaber Games SA (TEN).

Kupno akcji Powszechnej Kasy Oszczędności BP (PKO).

Piątek 08.09.2023:

Kupno akcji X-Trade Brokers SA (XTB).

Brak transakcji na akcjach Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA (JSW) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Sprzedaż akcji Ten Squaber Games SA (TEN). Zamkniecie pozycji na ustalonym poziomie Stop loss. Transakcja przyniosła stratę +5,56% po 1 dniu.

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 41 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w tym tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży