Awersja do ryzyka, którą w 283. tygodniu Stref Popytu obserwowaliśmy na rynkach akcyjnych, nie trwała zbyt długo. W ostatnim tygodniu na najważniejszych amerykańskich i europejskich indeksach ponownie zawitała zieleń (DJI +1,76%; SP500 +1,97%; NASDAQ +2,19%; RUT +3,68%; DAX40 +2,01%; CAC40 +3,30%, FTSE100 +0,99%). Amerykańskie indeksy wymazały spadki z poprzedniego tygodnia, a szczególnie dużym zapałem do wzrostów wykazał się indeks najmniejszych amerykańskich spółek, Russell2000. Optymizm panował również na starym kontynencie. Wszystko najprawdopodobniej za sprawą odczytu bazowej wartości deflatora PCE w USA (ang. personal consumption expenditure deflator), która w ujęciu rocznym wyniosła w maju 4,6% (poprzedni odczyt 4,7%, prognoza 4,7%). Deflator PCE jest preferowaną przez System Rezerwy Federalnej (FED) miarą wzrostu cen, co tym samym może skłonić FED do pozostawienia stóp procentowych bez zmian na najbliższym lipcowym posiedzeniu. Odwrotnie do USA inflacja bazowa przyspieszyła za to w czerwcu w strefie euro, co może wzmocnić jastrzębią postawę Europejskiego Banku Centralnego (EBC).

Na krajowym podwórku, podobnie jak na starym kontynencie najważniejsze polskie indeksy zanotowały wzrostowy tydzień (WIG +1,53%; WIG20 +1,25%; mWIG40 +2,30%; sWIG80 +1,28%). Tym razem bardziej zdeterminowane do wzrostów były indeksy mniejszych spółek.

284. tydzień Stref Popytu przyniósł zaledwie 1 sygnał reakcji na strefę popytu Squabera, którego parametry z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka nie pozwoliły na przeprowadzenie transakcji kupna. Chociaż ostatni tydzień nie obfitował w dużą dawkę sygnałów, to w portfelu działo się całkiem sporo. Utrzymana w 283. tygodniu pozycja na akcjach X-Trade Brokers SA (XTB) w trakcie czwartkowej sesji zrealizowała zakładany poziom Take profit, wypracowując 5,53% zysku w 14 dni. Dodatkowo czwartek przyniósł realizację zysku także na akcjach Tauron Polska Energia SA (TPE), które zostały sprzedane na poziomie Stop loss wynikającym z prowadzenia pozycji za pomocą wskaźnika ATR, transakcja przyniosła 8,02% zysku po 8 dniach. Akcje CD Projekt (CDR), z którymi rozpoczynaliśmy tydzień, nie wykazały w trakcie poniedziałkowej sesji chęci do wzrostów i zostały sprzedane, przynosząc -3,09% straty po 5 dniach. Poniedziałkowa sesja nie była szczęśliwa również dla drugiego producenta gier, studia Ten Square Games SA (TEN), które wypadło z portfela na ustalonym poziomie Stop loss ze stratą -3,61%. W nadchodzący tydzień wchodzimy, posiadając w portfelu wyłącznie pozycję gotówkową.

Poniedziałek 26.06.2023:

Sprzedaż akcji CD Projekt SA (CDR). Zamkniecie pozycji na ustalonym poziomie Stop loss. Transakcja przyniosła stratę -3,09% po 5 dniach.

Sprzedaż akcji Ten Square Games SA (TEN). Zamkniecie pozycji na ustalonym poziomie Stop loss. Transakcja przyniosła stratę -3,61% po 6 dniach.

Brak transakcji na akcjach Auto Partner SA (APR) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Wtorek 27.06.2023:

Brak transakcji.

Środa 28.06.2023:

Zabezpieczenie zysku na akcjach Tauron Polska Energia SA (TPE) za pomocą wskaźnika ATR.

Czwartek 29.06.2023:

Sprzedaż akcji Tauron Polska Energia SA (TPE). Zamknięcie pozycji na poziomie Stop loss wynikającym z prowadzenia pozycji po ATR. Transakcja przyniosła 8,02% zysku po 8 dniach.

Sprzedaż akcji X-Trade Brokers SA (XTB). Realizacja zakładanego poziomu Take profit. Transakcja przyniosła 5,53% zysku po 14 dniach.

Piątek 30.06.2023:

Brak transakcji.

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 41 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w tym tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży