Inwestorzy posiadający krótkie pozycje na indeksach są prawdopodobnie jedną z nielicznych grup, która po ostatnim tygodniu na rynkach finansowych może mieć powody do zadowolenia. Najważniejsze amerykańskie i europejskie indeksy zanotowały wyraźnie spadkowy tydzień (DJI -1,67%, SP500 -1,39%, NASDAQ -1,44%, DAX40 -3,23%; CAC40 -3,05%, FTSE100 -2,39%). Przyczyną pogorszenia sentymentu są najprawdopodobniej obawy o dalszą kondycję wiodących gospodarek, które wynikają z odczytów Indeksu Managerów Zakupów (PMI ang. Purchasing Managers Indeks). Odczyt PMI dla usług za oceanem wyniósł 54,1 (prognozy 54,0; poprzedni odczyt 54,9), jednak odczyt PMI dla przemysłu na poziomie 46,3 okazał się znacznie gorszy od oczekiwań analityków (prognozy 48,5; poprzedni odczyt 48,4). PMI Niemiec wypadło najgorzej od 2020 roku – wskaźnik dla sektora usług wyniósł 54,1 (prognozy 56,2; poprzednia wartość 57,2), a dla przemysłu zaledwie 41,0 (prognozy 43,5; poprzednia wartość 43,2) pogłębiając dywergencję między tymi dwoma sektorami. We Francji PMI dla usług wyniósł 48,0 (prognozy 52,0; poprzedni odczyt 52,5), z kolei dla przemysłu 45,5 (prognozy 45,4; poprzedni odczyt 45,7). Warto przypomnieć, że wartość indeksu PMI poniżej 50,0 (wartość neutralna) wskazuje na dalszy spadek aktywności ekonomicznej.

Na krajowym podwórku indeks największych polskich spółek, WIG20 w ślad za indeksami na starym kontynencie zanotował wyraźny spadek w ujęciu tygodniowym, który nie został jednak potwierdzony na indeksach mniejszych spółek (WIG -2,32%; WIG20 -3,47%; mWIG40 +0,43%; sWIG80 +0,19%). Polski złoty w ostatnim tygodniu poprawił swoją pozycję zarówno w parze USD/PLN (-0,32%), jak i w zestawieniu EUR/PLN (-0,84%).

283. tydzień Stref Popytu przyniósł 5 sygnałów reakcji na strefę popytu Squabera. Parametry sygnałów wygenerowanych na akcjach Ten Square Games SA (TEN), CD Projekt SA (CDR) i Tauron Polska Energia SA (TPE) pozwoliły na przeprowadzenie transakcji kupna. Pozostałe alerty zostały odrzucone z uwagi na zbyt małą odległość do aktywnej strefy podaży Squabera lub za niski stosunek zysku do ryzyka. W nadchodzący tydzień wchodzimy, posiadając w portfelu akcje X-Trade Brokers (XTB), na których pozycja prowadzona jest za pomocą wskaźnika ATR, a także akcje Ten Square Games SA (TEN), CD Projekt SA (CDR) i Tauron Polska Energia SA (TPE). Kurs akcji XTB naruszył, co prawda poziom wyznaczony za pomocą wskaźnika ATR jednak z uwagi na szybkie wyciągnięcie, pozycja została utrzymana. Drugą szansę dostały także akcje CDR, których kurs po piątkowej dogrywce naruszyły poziom Stop loss. Jeżeli w trakcie poniedziałkowego otwarcia negatywny sentyment na CDR się utrzyma, akcje zostaną sprzedane.

Poniedziałek 19.06.2023:

Brak transakcji.

Wtorek 20.06.2023:

Kupno akcji Ten Square Games SA (TEN).

Brak transakcji na akcjach Santander Bank Polska SA (SPL) z uwagi na zbyt bliską odległość aktywnej strefy podaży Squabera.

Środa 21.06.2023:

Kupno akcji CD Projekt SA (CDR).

Brak transakcji na akcjach mBank SA (MBK) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Kupno akcji Tauron Polska Energia SA (TPE).

Czwartek 22.06.2023:

Brak transakcji.

Piątek 23.06.2023:

Brak transakcji.

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 41 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w tym tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży