Silne dane na temat zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (NFP, ang. Non-Farm Payrolls) pokazują, że rynek pracy w USA pozostaje mocny. W przyszłym tygodniu rynki kapitałowe zostaną zdominowane przez decyzje i retorykę najważniejszych banków centralnych.

Niemiecki indeks, DAX 40 na historycznych szczytach

W ostatnim tygodniu najważniejszej amerykańskie i europejskie indeksy kontynuowały ruch wzrostowy. (DJI -0,01%; SP500 +0,21%; NASDAQ +0,70%, RUT +0,98%, DAX40 +2,21%; CAC40 +2,46%, FTSE100 +0,35%). Sentymentu risk-on nie zachwiały dane z amerykańskiego rynku pracy. Zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wzrosło o 199 tysięcy, pokonując oczekiwania na poziomie 180 tysięcy (wartość poprzednia 150 tysięcy). Stopa bezrobocia spadła do 3,7% wobec oczekiwanych 3,9% (wartość poprzednia 3,9%). Niemiecki indeks DAX40 ustanowił nowe ATH (ang. All Time High), cały czas pozostając w strefie historycznych szczytów.

W przyszłym tygodniu najważniejsze banki centralne – FOMC w USA (Federalny Komitet do spraw Operacji Otwartego Rynku), EBC (Europejski Bank Centralny), BoE (Bank Anglii) oraz SNB (Szwajcarski Bank Centralny) – będą decydować o dalszej polityce monetarnej. Inwestorzy rozgrywają zakończenie cyklu podwyżek stóp procentowych w największych gospodarkach świata. Coraz śmielej spekuluje się o pierwszych obniżkach stóp procentowych w drugiej połowie 2024 roku.

sWIG80 w rejonie historycznych szczytów

Warszawski Indeks Giełdowy, WIG w ostatnim tygodniu podwyższył historyczne szczyty  (WIG +1,04%; WIG20 +0,88%; mWIG40 +1,65%; sWIG80 +1,59%). Udany tydzień zaliczyły wszystkie najważniejsze indeksy nad Wisłą. Indeks najmniejszych spółek sWIG80 koresponduje obecnie z rejonem historycznych szczytów.

Podsumowanie 307. tygodnia Stref Popytu

307. tydzień Stref Popytu przyniósł 3 sygnały reakcji na strefę popytu Squabera. Parametry sygnałów wygenerowanych na akcjach CD Projekt SA (CDR) oraz PKP Cargo SA (PKP) pozwoliły na przeprowadzenie transakcji kupna. Alert na akcjach DataWalk SA (DAT) został odrzucony z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka. Zysk na akcjach Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA (JSW), z którymi rozpoczynaliśmy tydzień, został zabezpieczony za pomocą wskaźnika ATR. W nadchodzący tydzień wchodzimy, posiadając w portfelu akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA (JSW), CD Projekt SA (CDR) oraz PKP Cargo SA (PKP). Pozycje na akcjach CDR oraz PKP prowadzone są bez zmian.

Poniedziałek 04.12.2023:

Brak transakcji na akcjach DataWalk SA (DAT) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Wtorek 05.12.2023:

Zakupiono akcje CD Projekt SA (CDR).

Zakupiono akcje PKO Cargo SA (PKP).

Środa 06.12.2023:

Brak transakcji.

Czwartek 07.12.2023:

Brak transakcji.

Piątek 08.12.2023:

Zabezpieczenie zysku na akcjach Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA (JSW) za pomocą wskaźnika ATR.

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 41 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w tym tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży