W ostatnim tygodniu najważniejsze indeksy akcji w Europie i USA (DAX40, CAC40, FTSE100, DJI, SP500, NASDAQ) szukały pomysłu na siebie, próbując bez większych rezultatów zarówno rosnąć, jak i spadać. Środowe wydarzenia w miejscowości Przewodów (pow. hrubieszowski, woj. lubelskie), w których w wyniku eksplozji zabłąkanej rakiety zginęły dwie osoby, wprawiły rynki w konsternację. Spadki zostały jednak szybko opanowane,  a sama tragedia uznana za nieumyślny incydent. W zakończonym tygodniu WIG20 przerwał serię 15 wzrostowych sesji, wchodząc nieśmiało w korektę. W ujęciu tygodniowym na wykresach głównych warszawskich indeksów wydarzyło się niewiele (WIG +0,86%, WIG20 +1,00%, mWIG40 +0,36%).

252. tydzień Stref Popytu przyniósł 4 sygnały reakcji na strefę popytu Squabera, na podstawie których przeprowadzono 2 transakcje kupna. Zakończony tydzień przerwał serię czterech tygodni bez żadnych strat, a jedyna przeprowadzona w tym tygodniu transakcja sprzedaży przyniosła stratę -3,35%. Akcje Fabryki Mebli Forte SA (FTE) zadomowiły się w portfelu Stref Popytu i pozostają w nim na kolejny tydzień. Aktualnie pozycja na FTE prowadzona jest przy wykorzystaniu wskaźnika ATR, który pozwala na zabezpieczenie zysku. W nadchodzący tydzień wchodzimy posiadając również akcje mBank SA (MBK).

W podsumowaniu 251. tygodnia Stref Popytu odrzucono sygnał na ENEA SA (ENA, 08.11.2022) ze względu na bliskość nieaktywnej strefy popytu Squabera. Strategia Stref Popytu traktuje wyłącznie o uwzględnianiu aktywnych stref w pobliżu aktywowanej strefy popytu, dlatego osoby, które w oparciu o wygenerowany sygnał, zawarły transakcję kupna, postąpiły zgodnie ze strategią. W trakcie następnej sesji (09.11.2022) nieaktywna strefa została aktywowana do strefy podaży, co skutkuje zamknięciem pozycji. Zawarcie transakcji pozwoliło na wygenerowanie 1,70% zysku w ciągu 1 dnia. Ponowna weryfikacja sygnału sprawiła, że pozycja na ENEA SA (ENA) z dnia 08.11.2022 została uwzględniona w statystykach portfela Stref Popytu.

Poniedziałek 14.11.2022:

Brak transakcji.

Wtorek 15.11.2022:

Kupno mBank SA (MBK).

Kupno ING Bank Śląski (ING).

Środa 16.11.2022:

Brak transakcji na Bank Millenium SA (MIL) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Czwartek 17.11.20222:

Sprzedaż ING Bank Śląski SA (ING). Zamkniecie pozycji na ustalonym poziomie Stop loss. Transakcja przyniosła stratę -3,35% po 2 dniach.

Piątek 18.11.2022:

Brak transakcji na Comarch SA (CMR) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 41 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w tym tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży