Nerwowa pierwsza połowa tygodnia i powiew optymizmu tuż przed samym weekendem – tak w skrócie wyglądał ostatni tydzień na najważniejszych amerykańskich i europejskich indeksach (DJI -1,00%, SP500 +0,32%, NASDAQ +2,51%, DAX40 -1,79%; CAC40 -2,03%, FTSE100 -1,67%). Przeciągające się w czasie rozmowy na temat podniesienia limitu zadłużenia między prezydentem Stanów Zjednoczonych Josephem Bidenem a Partią Republikańską w Kongresie odpowiadały za rosnącą awersję do ryzyka na światowych rynkach. Gdy szerokie media wieszczyły brak porozumienia i niewypłacalność USA, jeszcze w trakcie piątkowej sesji republikański spiker Izby Reprezentantów Kevin McCarthy wskazał na postęp w rozmowach, które ostatecznie w niedzielę rano zakończyły się ogłoszeniem zawarcia kompromisu w sprawie podniesienia limitu zadłużenia przez amerykański rząd (źródło). Indeks spółek technologicznych w dalszym ciągu napędza siła sztucznej inteligencji (AI), której moc wywindowała w ostatnim tygodniu akcje Nvidii, producenta procesorów graficznych aż o 24,57%. Na krajowym podwórku tym razem bez istotnych zmian w ujęciu tygodniowym (WIG -0,20%; WIG20 -0,41%; mWIG40 +0,23%; sWIG80 -0,55%).

279. tydzień Stref Popytu przyniósł niewidzianą od dawna liczbę 8 sygnałów reakcji na strefę popytu Squabera. Parametry 5 wygenerowanych alertów pozwoliły na przeprowadzenie transakcji kupna. Akcje Auto Partner SA (APR), PlayWay SA (PLW), Grupy Azoty SA (ATT), Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń SA (PZU) i PKP Cargo SA (PKP) dołączyły do portfela Stref Popytu. Pozostałe sygnały zostały odrzucone z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR) lub bliską obecność strefy podaży Squabera. Niestety akcje APR zaledwie po 1 dniu opuściły portfel w wyniku realizacji zakładanego poziomu Stop loss, przynosząc stratę -1,73%. W nadchodzący tydzień wchodzimy, posiadając w portfelu akcje 4 spółek: PLW, ATT, PZU, PKP, na których pozycje prowadzone są bez zmian.

Poniedziałek 22.05.2023:

Brak transakcji na akcjach Tauron Polska Energia SA (TPE) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Wtorek 23.05.2023:

Brak transakcji.

Środa 24.05.2023:

Brak transakcji na akcjach Alumetal SA (AML) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR) i bliskość aktywnej strefy podaży Squabera.

Czwartek 25.05.2023:

Kupno akcji Auto Partner SA (APR).

Kupno akcji PlayWay SA (PLW).

Kupno akcji Grupa Azoty SA (ATT).

Kupno akcji Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń SA (PZU).

Piątek 26.05.2023:

Kupno akcji PKP Cargo SA (PKP).

Brak transakcji na akcjach ING Bank Śląski SA (ING) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Sprzedaż akcji Auto Partner SA (APR). Zamkniecie pozycji na ustalonym poziomie Stop loss. Transakcja przyniosła stratę -1,73% po 1 dniu.

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 41 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w tym tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży