Napięcia w rejonie Bliskiego Wschodu, ryzyko inwazji sił zbrojnych Izraela na Strefę Gazy oraz rekordowe rentowności amerykańskich obligacji odpowiadały za zwiększoną awersję do ryzyka na najważniejszych amerykańskich i europejskich giełdach papierów wartościowych (DJI -1,65%; SP500 -2,42%; NASDAQ -3,17%, RUT -2,25%; DAX40 -2,56%; CAC40 -2,67%, FTSE100 -2,62%). Niestety żaden z przywoływanych co tydzień indeksów zagranicznych nie uniknął wyraźnych spadków w ciągu ostatniego tygodnia.

W poniedziałek rano inwestorów na warszawskim parkiecie przywitał zdecydowanie odmienny nastrój – ponadprzeciętny optymizm. Wstępne wyniki wyborów parlamentarnych w Polsce wywołały prawdziwą euforię na najważniejszych polskich indeksach, zwłaszcza na indeksie największych polskich spółek, WIG20. W drugiej części tygodnia nad Wisłę powrócił rozsądek, który jak na razie nie zdołał jednak wymazać wzrostów w ujęciu całego tygodnia. (WIG +1,94%; WIG20 +2,75%; mWIG40 -0,09%; sWIG80 +0,12%). Umacniał się również polski złoty, który zyskał zarówno w relacji do dolara amerykańskiego (USD/PLN –0,76%), jak i również w stosunku do euro (EUR/PLN -0,10%).

300. tydzień Stref Popytu przyniósł 7 sygnałów reakcji na strefę popytu Squabera. Parametry sygnału na akcjach Powszechnej Kasy Oszczędności SA (PKO) pozwoliły na przeprowadzenie transakcji kupna. Pozostałe sygnały zostały odrzucone z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka lub bliską odległości do aktywnej strefy podaży Squabera. Akcje Santander Bank Polska SA (SPL) z którymi rozpoczynaliśmy tydzień, korzystając z panującej w poniedziałek euforii, zrealizowały zakładany poziom Take Profit. W nadchodzący tydzień wchodzimy, posiadając w portfelu akcje Powszechnej Kasy Oszczędności SA (PKO), na których pozycja prowadzona jest bez zmian.

Poniedziałek 09.10.2023:

Brak transakcji na akcjach Grupa Kęty SA (KTY) z uwagi na bliską odległość do aktywnej strefy podaży Squabera.

Sprzedaż akcji Santander Bank Polska SA (SPL). Realizacja zakładanego poziomu Take profit. Transakcja przyniosła 6,91% zysku po 3 dniach.

Wtorek 10.10.2023:

Brak transakcji.

Środa 11.10.2023:

Brak transakcji.

Czwartek 12.10.2023:

Brak transakcji na akcjach Dino Polska SA (DNP) z uwagi na bliską odległość do aktywnej strefy podaży Squabera.

Brak transakcji na akcjach Neuca SA (NEU) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Brak transakcji na akcjach Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie SA (GPW) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Brak transakcji na akcjach ING Bank Śląski SA (ING) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Piątek 13.10.2023:

Brak transakcji na akcjach Alior Bank SA (ALR) z uwagi na bliską odległość do aktywnej strefy podaży Squabera.

Kupno akcji Powszechnej Kasy Oszczędności SA (PKO).

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 41 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w tym tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży