Tydzień rozpoczął się od zamknięcia transakcji na Cyfrowym Polsacie (CPS), gdzie cena niestety osiągnęła wyznaczony poziom SL. Zrealizowano tym samym stratę rzędu 2,72%. Tego samego dnia nadeszły alerty na PGNiG (PGN) oraz Play (PLY), które wykorzystano do zawarcia transakcji. W poniedziałek udało się również zabezpieczyć pozycję na Kętach (KTY) – wpierw na poziomie BE, a następnie w zysku (zgodnie z metodyką ATR opisaną niżej).

Ruchy cenowe w środę pozwoliły na zabezpieczenie w zysku pozycji na PGN. Nadszedł również sygnał na Ciechu (CIE). Po raz pierwszy od długiego czasu w danej chwili utrzymywane było w portfelu tak wiele spółek, że aby otworzyć następną pozycję, należało do portfela wpłacić środki (w tym wypadku stosujemy 10 000 zł). Po tej operacji zawarto transakcję.

W czwartek na otwarciu sesji zamknięto transakcję na Kętach. Zakładane TP wynosiło tam 467,45, a na otwarciu cena wyniosła 469 zł, a zatem udało się nawet jeszcze nieco zwiększyć wynik. Finalnie pozycja ta przyniosła 9,07% zysku w 6 dni kalendarzowych. Na SL zamknięto natomiast pozycję na Ciechu – tam strata wyniosła równo 4%. W trakcie dnia nadszedł sygnał na PKN Orlen, na podstawie którego kupiono walor z RR na poziomie 2. Wyjście z PGN na przestawionym po ATR Stop-Lossie zostało ominięte o dziesiątą część grosza (SL = 5,185, minimum sesyjne = 5,186).

W piątek na poziomie SL zamknięto transakcję na Tauronie, która przyniosła stratę na poziomie 5,32% (RR wynosiło tam ponad 4). Nadeszły sygnały na Comarchu (CMR) oraz Cyfrowym Polsacie. Na tym drugim odnotowano zbyt niskie RR, by otworzyć pozycję. Wykorzystano natomiast alert na CMR, gdzie uznaliśmy poziom TP nieco poniżej maksimum z 6 sierpnia – przebiega tam techniczny opór. W trakcie dnia na przestawionym poziomie SL została zamknięta transakcja na PGN, przynosząc zysk wyskości 1,27%. Po piątkowej sesji w portfelu pozostają CMR, PKN, PKP oraz PLY.

Sygnały Dnia Michała Palaczyka

Skaza na indeksie. Czy jest szansa na powrót do wzrostów?

Portfel Strefy Popytu w kończącym się tygodniu stracił 0,1%, zaś indeksy zyskały: WIG 2,51%, WIG20 2,81%, a mWIG40 1,64%.

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 49 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów za 133 tydzień

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w 133 tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży

CPS transakcja sprzedaży 03.08.2020

Składniki portfela na 07.08.2020

PGN transakcja kupna 03.08.2020

PLY transakcja kupna 03.08.2020

CIE transakcja kupna 04.08.2020

KTY transakcja sprzedaży 06.08.2020

CIE transakcja sprzedaży 06.08.2020

PKN transakcja kupna 06.08.2020

TPE transakcja sprzedaży 07.08.2020

CMR transakcja kupna 07.08.2020

CPS brak transakcji 07.08.2020

PGN transakcja sprzedaży 07.08.2020