Początek tygodnia wypadł w portfelu dość aktywnie. Zakupiono Pekao (PEO) oraz Tauron (TPE). Te pierwsze kolejnego dnia minimalnie na chwilę naruszyło SL i zaraz odbiło, stąd pozostawiono walor w portfelu. Potem nadszedł z niego kolejny alert kupna, jednak oczywiście go zignorowano. Sprzedano PGNiG (PGN), CDProjekt (CDR) oraz Kęty (KTY). Te ostatnie po 19 dniach zamknięto przy stracie -2,9%. Dwie pozostałe spółki to natomiast osiągnięte TP: dla CDR był to zysk 8,52, a dla PGN 4,74%. Środa to brak transakcji na mBanku (MBK) ze względu na widoczną reakcję na pobliski opór i utworzony niedawno szczyt tam. W czwartek zakupiono DataWalk (DAT), który jednak w piątek wypadł na SL – podobnie jak wiele spółek, black friday sięgnął i na giełdy 🙂 Pozycja dała -3,69%. Piątek to sprzedaż również PZU, które po otwarciu luką dało -2,74%. Podobnie Tauron (TPE) zamkięto na -5,97% (obie ostatnie spółki zamknięto po cenie otwarcia w piątek, nieco poniżej poziomów SL z sygnału). Otwarto za to Auto-Partner (APR), spółka w ciągu dnia dotknęła na chwilę poziomu SL, ale zaraz odbiła, więc utrzymała się w portfelu. Zamknięto jeszcze pozycję na PEO, która dała -2,49%.

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 42 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów za 201. tydzień

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w 201. tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży

TPE transakcja kupna 22.11.2021

Skład portfela na 26.11.2021

PGN transakcja sprzedaży 22.11.2021

PEO transakcja kupna 22.11.2021

KTY transakcja sprzedaży 22.11.2021

CDR transakcja sprzedaży 22.11.2021

MBK brak transakcji 24.11.2021

DAT transakcja kupna i sprzedaży 25/26.11.2021

APR transakcja kupna 26.11.2021

PZU transakcja sprzedaży i brak kupna 26.11.2021

TPE transakcja sprzedaży 26.11.2021

PEO transakcja sprzedaży 26.11.2021