W ostatnim tygodniu Komitet do Spraw Operacji Otwartego Rynku (FOMC) zgodnie z oczekiwaniami pozostawił stopy procentowe w USA na niezmienionym poziomie 5,25% – 5,50%. Najważniejsza dla inwestorów była jednak retoryka prezesa Systemu Rezerwy Federalnej (FED). Jerome Powell starał się nadać swojemu przemówieniu jastrzębi ton, jednak obserwatorzy rynków finansowych zinterpretowali jego słowa jako koniec cyklu zacieśniania polityki monetarnej w USA. Piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy pokazujące wzrost bezrobocia (wartość opublikowana 3,9%, wartość poprzednia 3,8%), niższą od oczekiwań zmianę zatrudnienia w sektorze prywatnym i pozarolniczym oraz spadek partycypacji w rynku pracy, stanowią kolejny argument przemawiający za zakończeniem cyklu podwyżek stóp procentowych za oceanem. Obecnie rynki kapitałowe największe zagrożenie upatrują w restrykcyjnej polityce monetarnej oraz wysokich bieżących rentownościach obligacji, dlatego też złe dane z gospodarki nie dające pola do dalszych podwyżek stóp procentowych to dobre dane dla indeksów. Na fali wspomnianych wydarzeń najważniejsze amerykańskie i europejskie indeksy złapały wiatr w żagle, zamykając tydzień na wyraźnym plusie (DJI +5,05%; SP500 +5,82%; NASDAQ +6,58%, RUT +7,51%; DAX40 +3,42%; CAC40 +3,71%, FTSE100 +1,51%). Szczególnie istotna jest siła najmniejszych amerykańskich spółek z indeksu Russell2000. Wydarzenia na Bliskim Wschodzie jak na razie zeszły na dalszy plan.

Giełda Papierów Wartościowych (GPW) wyraźnie rośnie w okresie 30.10 – 3.11

Indeksy na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie nie odpuszczają. Kolejny tydzień przyniósł wyraźne wzrosty na polskim parkiecie. (WIG +3,11%; WIG20 +3,50%; mWIG40 +2,70%; sWIG80 +0,89%). Trzeba jednak przyznać, że największą siłą popytu cały czas cieszy się indeks największych polskich spółek, WIG20.

302. tydzień Stref Popytu przyniósł 4 sygnały reakcji na strefę popytu Squabera. Parametry dwóch wygenerowanych sygnałów pozwoliły na przeprowadzenie transakcji kupna. Do portfela dołączyły akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) oraz Dino Polska SA (DNP). Pozostałe alerty zostały odrzucone z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka. Pozycja na akcjach Dino Polska SA (DNP) w trakcie tygodnia zrealizowała zakładany poziom Take Profit, przynosząc ponad 10% zysku. W nadchodzący tydzień wchodzimy, posiadając w portfelu akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA (JSW), na których pozycja prowadzona jest bez zmian.

Poniedziałek 30.10.2023:

Transakcja kupna akcji Dino Polska SA (DNP).

Brak transakcji na akcjach mBank SA (MBK) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Wtorek 31.10.2023:

Brak transakcji.

Środa 01.11.2023:

Brak sesji.

Czwartek 02.11.2023:

Transakcja kupna akcji Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW).

Brak transakcji na akcjach Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń SA (PZU) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Piątek 03.11.2023:

Sprzedaż akcji Dino Polska SA (DNP). Realizacja zakładanego poziomu Take profit. Transakcja przyniosła 10,19% zysku po 4 dniach.

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 41 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w tym tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży