Mówi się, że czasem najlepsza pozycja na giełdzie, to brak pozycji w ogóle. Tak też portfel Stref Popytu wszedł w 192. tydzień, co najprawdopodobniej uchroniło go przed sporymi stratami. Poniedziałek to 4 sygnały kupna, wszystkie jednak odrzucone. Wpierw odrzucono Benefit (BFT), gdzie w momencie wysłania pierwszego alertu cena już była poniżej jego poziomu SL. Drugi alert również odrzucono ze względu na zbyt niskie RR (w tych okolicznościach rynkowych przyjmowanie odległego szczytu byłoby naiwne). Alert na Alumetalu (AML) odrzucono, jako że w momencie jego wygenerowania cena również była już poniżej poziomu SL. Na Orange (OPL) zbyt niskie było RR, podobnie na GPW. W czwartek przy RR równym 1,5 zakupiono wreszcie pierwszą spółkę po okresie przerwy – Santandera (SPL). Nadszedł także sygnał na Alumentalu, jednakże bezpośrednio nad poziomem wejścia znajdowała się aktywna strefa podaży, co uniemożliwiło otwarcie pozycji zgodnie z zasadami strategii.

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 43 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów za 192. tydzień

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w 192. tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży

OPL brak transakcji 20.09.2021

Skład portfela na 24.09.2021

GPW brak transakcji 20.09.2021

BFT brak transakcji 20.09.2021

AML brak transakcji 20.09.2021

AML brak transakcji 23.09.2021

SPL transakcja kupna 23.09.2021