Agencja ratingowa Fitch na początku sierpnia zdecydowała się na obniżenie oceny wiarygodności amerykańskiego długu z najwyższego możliwego poziomu AAA, do poziomu AA+, co jest pochodną czerwcowych zawirowań w kwestii limitu zadłużenia za oceanem. Czy inwestorzy mogą zatem czuć się zaskoczeni, skoro przedmiotowa agencja wystosowała ostrzeżenie o możliwości obniżenia oceny kredytowej USA jeszcze w maju tego roku? Widocznie tak, jeśli ostatni tydzień najważniejsze amerykańskie i europejskie indeksy zakończyły pod kreską (DJI -1,08%; SP500 -2,25%; NASDAQ -2,81%, RUT -1,21%; DAX40 -3,14%; CAC40 -2,16%, FTSE100 -1,73%).

Na krajowym podwórku również nie było się bez przeceny, która była jednak niższa niż na starym kontynencie i za oceanem (WIG -0,69%; WIG20 -0,89%; mWIG40 +0,26%; sWIG80 -1,47%). Próby osłabienia polskiego złotego w parze walutowej z dolarem amerykańskim i euro zakończyły się niepowodzeniem, pozostawiając po sobie długie górne cienie na wykresie tygodniowym. Polski złoty, co prawda osłabił się zarówno w parze USD/PLN (+0,56%), jak i EUR/PLN (+0,43%), jednak w ciągu tygodnia polska waluta traciła zdecydowanie bardziej.

289.tydzień Stref Popytu przyniósł 5 sygnałów reakcji na strefę popytu Squabera. Parametry sygnału na akcjach Powszechnej Kasy Oszczędności Bank Polski SA (PKO) pozwoliły na przeprowadzenie transakcji kupna. Pozostałe 4 sygnały zostały odrzucone z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka. Akcje Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie SA (GPW), Polimex-Mostostal SA (PXM) i CD Projekt SA (CDR), z którymi rozpoczynaliśmy tydzień, zostały sprzedane na przestrzeni ostatnich dni. W nadchodzący tydzień wchodzimy, posiadając w portfelu akcje Powszechnej Kasy Oszczędności Bank Polski SA (PKO), na których pozycja prowadzona jest bez zmian.

Poniedziałek 31.07.2023:

Brak transakcji na akcjach Amica SA (AMC) z uwagi na bliską odległość do aktywnej strefy podaży Squabera.

Wtorek 01.08.2023:

Sprzedaż akcji CD Projekt SA (CDR). Zamknięcie pozycji na poziomie Stop loss wynikającym z prowadzenia pozycji po ATR. Transakcja przyniosła 1,20% zysku po 6 dniach.

Brak transakcji na akcjach Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń SA (PZU) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka.

Kupno akcji Powszechnej Kasy Oszczędności Bank Polski SA (PKO).

Środa 02.08.2023:

Sprzedaż akcji Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie SA (GPW). Zamkniecie pozycji w wyniku aktywacji strefy podaży Squabera. Transakcja przyniosła stratę -1,20% po 12 dniach.

Sprzedaż akcji Polimex-Mostostal SA (PXM). Zamkniecie pozycji na ustalonym poziomie Stop loss. Transakcja przyniosła stratę -4,37% po 23 dniach.

Czwartek 03.08.2023:

Brak transakcji.

Piątek 04.08.2023:

Brak transakcji na akcjach Santander Bank Polska SA (SPL) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka.

Brak transakcji na akcjach ORLEN SA (PKN) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka.

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 41 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w tym tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży