Zeszłotygodniowa skala podwyżek stóp procentowych w USA i Europie nie zaskoczyła inwestorów.  Zgodnie z oczekiwaniami FED (System Rezerwy Federalnej w USA) podniósł stopy procentowe o 25 punktów bazowych, a EBC (Europejski Bank Centralny) i BoE (Bank Centralny Wielkiej Brytanii) o 50 punktów. Najważniejsze indeksy w USA i Europie po raz kolejny pokazały siłę i w ujęciu tygodniowym kontynuowały wzrosty (DJI -0,38%, SP500 +1,62%, NASDAQ +3,31%), DAX40 +2,07%; CAC40 +1,93%, FTSE100 +1,76%). Chociaż echa wystąpienia recesji nie milkną, indeksy największych spółek w Wielkiej Brytanii i Francji dotarły w okolice historycznych szczytów. W ostatnim tygodniu nie temat stóp procentowych, a skala wzrostu zatrudnienia w sektorze pozarolniczym i prywatnym w USA wprawiła inwestorów w zakłopotanie, co sprawiło, że piątkowe świece na wskazanych indeksach zapaliły ostrzegawcze światło.

Na krajowym podwórku bez zmian. Tym razem to nie rozważania o przedłużeniu wakacji kredytowych, a informacja o podatku od zysków nadzwyczajnych zmąciła nastrój nad Wisłą (źródło). Co ciekawe podobnie jak z wakacjami kredytowymi, informacja o wspomnianym podatku jeszcze tego samego dnia, w którym się pojawiła, została zdementowana przez rząd (źródło). Indeks największych spółek w perspektywie tygodnia bez zmian. Pozytywnie zaskoczyły natomiast średnie spółki (WIG +0,32%; WIG20 -0,28%; mWIG40 +2,11%).

263. tydzień Stref Popytu przyniósł 4 sygnały reakcji na strefę popytu Squabera, co pozwoliło na przeprowadzenie jednej, ale za to intratnej transakcji kupna. Akcje Boryszew SA (BRS) już na następnej sesji zrealizowały zakładany poziom Take profit, dając 3,77% zysku. Pozostałe sygnały zostały wygenerowane na spółce PlayWay SA (PLW) i ING Bank Śląski SA (ING). W przypadku PLW o odrzuceniu sygnałów dwukrotnie zdecydowała bliskość aktywnej strefy podaży Squabera. Sygnał na ING został odrzucony w uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka. W nadchodzący tydzień wchodzimy, posiadając w portfelu w dalszym ciągu akcje Santander Bank Polska SA (SPL). Kurs akcji SPL powoli, ale systematycznie kieruje się na północ, a wraz z nim poziom Stop loss wynikający z zabezpieczenia zysku na akcjach za pomocą wskaźnika ATR.

Poniedziałek 30.01.2023:

Brak transakcji na akcjach PlayWay SA (PLW) z uwagi na bliskość aktywnej strefy podaży Squabera.

Wtorek 31.01.2023:

Brak transakcji.

Środa 01.02.2023:

Utrzymanie pozycji na akcjach Santander Bank Polska SA (SPL). Zejście w rejon poziomu Stop loss wynikającego z prowadzenia pozycji za pomocą wskaźnika ATR zostało natychmiast wyciągnięte.

Kupno akcji Boryszew SA (BRS).

Czwartek 02.02.2023:

Sprzedaż akcji Boryszew SA (BRS). Realizacja zakładanego poziomu Take profit. Transakcja przyniosła 3,77% zysku po 1 dniu.

Brak transakcji na akcjach ING Bank Śląski SA (ING).

Piątek 03.02.2023:

Brak transakcji na akcjach PlayWay SA (PLW) z uwagi na bliskość aktywnej strefy podaży Squabera.

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 41 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w tym tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży