Nowy tydzień rozpoczęliśmy od zamknięcia pozycji na Orange (OPL), która opuściła portfel (zgodnie z przewidywaniami) na przesuniętym SL. Pozycja dała 3,59% w równy tydzień. W trakcie sesji w zysku zabezpieczono mBank (MBK). Pozycję na tej spółce zamknięto w środę, gdy dotarła do zakładanego TP, dając ponad 5% zysku w 8 dni. W ten sam dzień wygenerowany został alert na Ten Square Games (TEN), jednak został on odrzucony ze względu na zbyt niskie RR (poprzedni szczyt wypada akurat na oporach). Na koniec tygodnia, po okresie dłuższych spadków, zakupiono Benefit (BFT) z RR rzędu 4,6 – ze względu na odległy poziom docelowy, w przypadku realizacji odbicia, pozycja będzie prowadzona po ATR. Odrzucono natomiast sygnał na PKN Orlen (PKN), gdzie stosunek RR dla transakcji był trochę zbyt niski. Analogiczna sytuacja na PKO. Zakupiono natomiast inny bank – Santader (SPL) z odległym TP ze względu na brak innego, bliższego poprzedniego szczytu.

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 43 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów za 188. tydzień

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w 188. tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży

OPL transakcja sprzedaży 23.08.2021

Skład portfela na 27.08.2021

MBK transakcja sprzedaży 25.08.2021

TEN brak transakcji 25.08.2021

BFT transakcja kupna 27.08.2021

PKN brak transakcji 27.08.2021

PKO brak transakcji 27.08.2021

SPL transakcja kupna 27.08.2021