W zakończonym tygodniu zaprezentowane zostały odczyty Indeksu Menadżerów Zakupów (PMI, ang. Purchasing Managers Index) dla gospodarek takich krajów jak USA, Niemcy, Francja, Wielka Brytania, czy dla całej Unii Europejskiej. Każdy z opublikowanych odczytów niezależnie od tego, czy dotyczył sektora usług, czy przemysłu wyniósł poniżej 50,0 (wartość neutralna), co wskazuje na duże prawdopodobieństwo dalszego spadku aktywności ekonomicznej. Słabe odczyty PMI nie zrobiły jednak wrażenia na najważniejszych indeksach w Europie i USA (DAX40, CAC40, FTSE100, DJI, SP500, NASDAQ), które ostatni pełny tydzień listopada zakończyły na plusie. Dobry nastrój towarzyszył również inwestorom na warszawskim parkiecie, co przełożyło się na kolejny wzrostowy tydzień (WIG +2,53%, WIG20 +2,84%, mWIG40 +2,18%).

Wracając do portfela Stref Popytu, w poniedziałek zamknięte zostały obie pozycje, z którymi wchodziliśmy w zakończony tydzień (FTE, MBK). Fabryki Mebli Forte SA (FTE) zrealizowały zakładany poziom Take profit, dając 12,00% zysku, z kolei mBank SA (MBK) wypadł na poziomie Stop loss, przynosząc -2,58% straty. Chociaż 253. tydzień Stref Popytu przyniósł 3 sygnały reakcji na strefę popytu Squabera, to z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR) żaden z sygnałów nie został wykorzystany do przeprowadzenia transakcji kupna. W nadchodzący tydzień wchodzimy, posiadając wyłącznie pozycję gotówkową.

Poniedziałek 21.11.2022:

Sprzedaż Fabryki Mebli Forte SA (FTE). Realizacja zakładanego poziomu Take profit. Transakcja przyniosła 12,00% zysku po 18 dniach.

Sprzedaż mBank SA (MBK). Zamkniecie pozycji na ustalonym poziomie Stop loss. Transakcja przyniosła stratę -2,58% po 6 dniach.

Wtorek 22.11.2022:

Brak transakcji na Ten Square Games SA (TEN) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Środa 23.11.2022:

Brak transakcji.

Czwartek 24.11.20222:

Brak transakcji.

Piątek 25.11.2022:

Brak transakcji na Boryszew SA (BRS) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Brak transakcji na Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA (PZU) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 41 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w tym tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży