W ostatnim tygodniu pozytywny nastrój towarzyszył przede wszystkim indeksom na starym kontynencie (DAX40 +1,28%; CAC40 +2,66%, FTSE100 +1,68%). Niemiecki DAX40 pokonał lokalne opory, zwracając swój wzrok w stronę historycznych szczytów, które z kolei zostały poprawione przez francuski CAC40. Brytyjski FTSE100 odnotował czwartą z rzędu wyraźnie wzrostową świecę na interwale tygodniowym. Znakomity tydzień mają za sobą indeksy nad Wisłą (WIG +4,70%; WIG20 +5,70%; mWIG40 +2,56%; sWIG80 +2,32%). Wzrostom na polskiej giełdzie towarzyszył rosnący w siłę polski złoty, który w ujęciu tygodniowym zyskał zarówno w parze walutowej USD/PLN (-1,63%), jak i w zestawieniu EUR/PLN (-0,79%).

Amerykańskie indeksy były bardziej wstrzemięźliwe (DJI +1,20%, SP500 +0,79%, NASDAQ -0,02%). Dane o sprzedaży detalicznej w USA za marzec w ujęciu miesięcznym z jednej strony rozczarowały (wartość opublikowana -1%, wartość oczekiwana -0,4%), z kolei z drugiej strony indeks nastrojów konsumencki Uniwersytetu w Michigan wypadł powyżej oczekiwań (wartość opublikowana 63,5 punktów, wartość oczekiwana 62,1). 

273. tydzień Stref Popytu, a tak naprawdę wtorkowa sesja przyniosła 3 sygnały reakcji na strefę popytu Squabera. Parametry sygnału na akcjach banku PKO BP SA (PKO) pozwoliły na przeprowadzanie transakcji kupna akcji. Pozostałe 2 sygnały zostały odrzucone z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR). Akcje Comarch SA (CMR), z którymi rozpoczynaliśmy tydzień, aktywowały strefę podaży Squabera i zostały sprzedane, generując stratę -3,32% po 7 dniach. Druga obecna w portfelu pozycja na akcjach Kruk SA (KRU) zrealizowała zakładany poziom Take Profit, przynosząc 14% zysku po 20 dniach. W nadchodzący tydzień wchodzimy, posiadając w portfelu akcje PKO BP (PKO), na których zysk został zabezpieczony za pomocą wskaźnika ATR.

Poniedziałek 10.04.2023:

Dzień wolny od sesji.

Wtorek 11.04.2023:

Sprzedaż akcji Comarch SA (CMR). Zamknięcie pozycji z uwagi na aktywację strefy podaży Squabera. Transakcja przyniosła stratę -3,32% po 7 dniach.

Kupno akcji PKO BP (PKO).

Brak transakcji na akcjach KGHM Polska Miedź SA (KGH) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Brak transakcji na akcjach Grupa Kęty SA (KTY) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Środa 12.04.2023:

Sprzedaż akcji Kruk SA (KRU). Realizacja zakładanego poziomu Take profit. Transakcja przyniosła 14,00% zysku po 20 dniach.

Zabezpieczenie zysku na akcjach PKO BP (PKO) za pomocą wskaźnika ATR.

Czwartek 13.04.2023:

Brak transakcji.

Piątek 14.04.2023:

Brak transakcji.

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 41 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w tym tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży