Tydzień rozpoczęliśmy od panicznych spadków wraz z lockdownem Wysp i doniesieniami o nowej mutacji koronawirusa. W bezpośrednim efekcie nasz portfel na SL opuściło 3 z 5 walorów: Millenium (MIL), Famur (FMF) oraz Orlen (PKN). Straty z nich wyniosły kolejno: 5,26%, 6,73% oraz 3,63%. Do portfela natomiast wpadły PKO oraz PGNiG (PGN). Te pierwsze wygenerowało w trakcie poniedziałkowej sesji 2,26% zysku. We wtorek nadszedł sygnał na Tauronie (TPE), trzeba tam jednak było uznać ostatni szczyt w bezpośredniej bliskości notowań – żadnego innego sensownego w pobliżu nie było, dodatkowo wypadał tam opór. Z tego względu RR wyniosło zaledwie 1,2, a zatem sygnał został odrzucony. Na sesji dobrze zachowywały się PKO oraz GPW, dzięki czemu udało się je zabezpieczyć w zysku. W środę GPW osiągnęło poziom TP i zaksięgowano z niego 5% zysku w 6 dni. Na PKO wyżej zaś podciągnięto poziom SL w ślad za notowaniami. Nadszedł sygnał na Famurze z o 1 grosz wyższą ceną otwarcia, pozostałe poziomy dla pozycji pozostały takie same, jak poprzednio – transakcję otwarto przy RR około 1,6. W okres świąteczny wkroczyliśmy z 4 walorami w portfelu.

Czy sprzedawać akcje na wezwaniu? Na przykładzie Elemental Holding

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 43 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów za 153. tydzień

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w 153. tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży

PKO transakcja kupna 21.12.2020

Składniki portfela na 25.12.2020

PGN transakcja kupna 21.12.2020

PKN transakcja sprzedaży 21.12.2020

MIL transakcja sprzedaży 21.12.2020

FMF transakcja sprzedaży 21.12.2020

TPE brak transakcji 22.12.2020

GPW transakcja sprzedaży 23.12.2020

FMF transakcja kupna 23.12.2020