Tydzień rozpoczęliśmy od zamknięcia pozycji na Enei (ENA), która wybiła przestawiony SL. W ciągu 13 dni zrealizowano 1,3% zysku. Sprzedaż trzeba było PKP Cargo, gdzie zaksięgowano 4,20% straty. Nadeszły 3 sygnały kupna, nie skorzystano z tego na Santaderze (SPL), gdzie stosunek RR był zbyt niski. Otwarto natomiast pozycje na PKO i Kernelu (KER). Ten ostatni kolejnego dnia niestety kontynuował spadki, wybijając się poniżej strefy. Zaksięgowano tym samym stratę 2,54%. Pozycję otwarto natomiast na AmReście (EAT), gdzie nawet obierając ostatni mikro-szczyt RR przekraczałoby 1,5. Zgodnie jednak z nowym, nieco bardziej agresywnym podejściem wybrano wyraziście ukształtowany szczyt, który był nieco wyżej, stąd RR wyniosło około 4. Kontrola pozycji przy tym następuje poprzez mechanizm przesuwanego po ATR Stop-Lossa.

W środę z portfela na SL wypadło PKO, zrealizowano tym samym 2,88% straty. Zakupiono natomiast PlayWaya (PLW), wprowadzonego na listę uwzględnianych spółek przy okazji poniedziałkowej rewizji. Już tego samego dnia pozycję zabezpieczono w zysku. Czwartek to kolejny alert na Kernelu – TP przyjęto na tym samym poziomie, co poprzednio. Na drodze stoi wybita strefa: jeśli zostanie zaalertowana jako podażowa, zgodnie z zasadami strategii pozycja zostanie natychmiast zamknięta. Piątek to kupno Orange (OPL). Ostatecznie w portfelu pozostały na weekend EAT, KER, OPL, PLW i TPE. Tydzień kończymy na małym minusie, aczkolwiek dzięki posiadanym walorom w portfelu perspektywa na kolejne dni jest o wiele lepsza.

OTWARTE szkolenie live
3 spółki z potencjałem na wybicie – jak poprawnie używać linii trendu?
08.12.2020, 20:00

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 43 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów za 150. tydzień

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w 150. tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży

SPL brak transakcji 30.11.2020

Składniki portfela na 04.12.2020

PKP transakcja sprzedaży 30.11.2020

PKO transakcja kupna 30.11.2020

KER transakcja kupna 30.11.2020

ENA transakcja sprzedaży 30.11.2020

EAT transakcja kupna 01.12.2020

KER transakcja sprzedaży 01.12.2020

PKO transakcja sprzedaży 02.12.2020

PLW transakcja kupna 02.12.2020

KER transakcja kupna 04.12.2020

OPL transakcja kupna 04.12.2020